Zahraničí

Pohřešovaný český pár je po smrti. Pavlu a Marka našli v Alpách na dně propasti

Pohřešovaný český pár je po smrti. Pavlu a Marka našli v Alpách na dně propasti
Marek P. a Pavla M. jsou po smrti | Zdroj: Policie ČR

Pátrání po oblíbeném učiteli ze Žďáru nad Sázavou a jeho manželce bohužel skončilo smutně. Marek P. a Pavla M. jsou po smrti. Jejich těla se našla na dně asi třicetimetrové trhliny na severní straně hory Barre des Écrins ve francouzských Alpách, kde pár trávil dovolenou. Smutnou zprávu o úmrtí dvojice potvrdilo české ministerstvo zahraničí.

Pavlu M. (†47) a Marka P. (†45) hledaly francouzské úřady několik dní. Z dovolené v Alpách se měla dvojice vrátit už v pátek, po Markovi a jeho ženě ale jako by se slehla zem. Telefony pohřešovaných se odmlčely, na parkovišti v oblasti Pré de Madame Carle po ztraceném páru zůstal jen automobil. 

Ve středu se místní vyšetřovatelé obrátili se žádostí o pomoc při pátrání na veřejnost. Tou dobou už se dvojice nacházela také v české databázi pohřešovaných a mezi lidmi kolovaly výzvy zoufalých studentů Střední zdravotnické školy a Vyšší odborné školy zdravotnické Žďár nad Sázavou. Oblíbeného učitele i s jeho ženou začali hledat na vlastní pěst alespoň prostřednictvím sociálních sítí. 

"Prosíme o pomoc! Rodina i my studenti o ně máme veliký strach, doma na ně čekají jejich dvě krásné dcery," žádali studenti na facebooku. Jejich příspěvky se okamžitě začaly šířit a objevovat i v mnoha různých skupinách, ať už českých či zahraničních. 

Související obsah

Hlavním problémem bylo, že nikdo netušil, jakou přesně měli manželé v horách naplánovanou trasu. "Jediné, co víme, je, že naposledy byli 19. 7. 2022 v Národním parku Écrins," upozorňovali žáci.​ Právě v této oblasti také nakonec vyšetřovatelé bezvládná těla Pavly a Marka ve čtvrtek v poledne našli. Nejčernější scénář se tak bohužel naplnil.

Informaci potvrdil státní zástupce Florent Crouhy, jak uvedl francouzský portál BFMTV. Už o den dříve podle něj vyšetřovatelé našli část horské výstroje, o které se domnívali, že patřila právě pohřešované dvojici. "Pátrání pokračovalo dnes ráno. Pár byl nalezen na dně asi třicetimetrové trhliny na severní straně hory Barre des Écrins, v nadmořské výšce přibližně 3 900 metrů," upozornil ve čtvrtek Crouhy s tím, že po příčinách smrti se nadále pátrá.

"Můžeme potvrdit, že ve Francii došlo k úmrtí dvou českých občanů. S ohledem na rodinu nebudeme uvádět další podrobnosti," potvrdila stručně smutnou zprávu mluvčí českého ministerstva zahraničí Mariana Wernerová.

Barre des Écrins patří mezi tzv. čtyřtisícovky a je nejvyšší horou Dauphineských Alp. V této oblasti se nachází také známý "bílý ledovec" Glacier Blanc. Právě sem měly první kroky tragicky zesnulého páru směřovat.

Ledovec v Dolomitech zabil dva Čechy. Co mohlo za jeho sesuv?

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz