Domácí

Systémy ŘSD po útoku hackerů částečně fungují. Obnova vyšla na 30 milionů

Počítačové systémy Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), které se staly v květnu cílem hackerského útoku, se stále nepodařilo kompletně obnovit. Zabezpečení a obnova stály podnik zhruba 30 milionů korun. Kdo za útokem stojí, se údajně podařilo zjistit. Vyšetřování ale ještě pokračuje. Ministerstvo teď řeší, jak podobným útokům předejít.

Většinu systémů se ŘSD podařilo zprovoznit, například aplikace pro hlášení dopravních komplikací ale stále nefunguje. Bez těchto dat pak nemusejí stoprocentně fungovat, například oblíbené funkce navigací pro řidiče, které za normálních okolností umí rozpoznat kolonu a třeba zvolit lepší cestu.

"Jsou to data, která musíme obnovovat a dávat znovu dohromady. Není to jednoduché, ale věřím, že do příštího týdne z tohoto hlediska budeme vůči řidičům fungovat už na 100 procent," prohlásil ředitel ŘSD Radek Mátl.

Podle odborníků na kyberbezpečnost se podobné útoky hackerů daly téměř s jistotou očekávat a do budoucna je třeba být připraven. "Já obecně tvrdím, že to není o tom, jestli vás ransomware napadne, ale spíš kdy vás napadne a v jakém rozsahu," upozornil expert na kybernetickou bezpečnost Adam Koudela. "Zjistil jsem určité nedostatky a z těchto nedostatků je samozřejmě potřeba vyvodit důsledky. Bude potřeba posílit tým IT," reagoval Mátl.

Související obsah

​Jak nalákat špičkové IT odborníky do státní správy, se řeší napříč resorty. Zatím ale nepříliš úspěšně. "Problém v tomto ohledu představuje vysoká poptávka a s ní související vysoké nároky na finanční ohodnocení zaměstnanců," vysvětlila mluvčí Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) Alena Minxová.

Na ministerstvu dopravy v současnosti činí plat na těchto pozicích zhruba 40 tisíc korun za měsíc, což pro špičkové odborníky v IT není atraktivní. "Tohle je suma, která odpovídá platům ve státní správě, v komerčním sektoru je to spíš ta spodní hranice. Experti na kyberbezpečnost se pohybují v řádech 100 tisíc a výš," vysvětlil Koudela.

K zajištění větší bezpečnosti má v tomto ohledu pomoci i přeměna Ředitelství silnic a dálnic z příspěvkové organizace na státní podnik a následné nastavení platové úrovně tak, aby motivovala i ty nejlepší z oboru.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz