Zahraničí

Okamžitý zákaz koupání v moři. Některé pláže u Jadranu uzavřeli kvůli bakteriím

Okamžitý zákaz koupání v moři. Některé pláže u Jadranu uzavřeli kvůli bakteriím
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

Italské úřady ve čtvrtek vyhlásily na 28 místech jadranského pobřeží zákaz koupání. Důvodem je nadměrná koncentrace bakterií Escherichia coli, uvedla agentura ANSA. Omezení se týká regionu Emilia-Romagna, a to od ústí Pádu až po známé letovisko Rimini.

Vysoké teploty v kombinaci se suchem vedly podle odborníků ke zhoršení kvality mořské vody u části jadranského pobřeží. Regionální agentura pro ochranu životního prostředí Arpae vyhlásila zákaz koupání v 28 oblastech. Jde především o oblast okolo známého přímořského letoviska Rimini, informuje ANSA.

Zákaz byl kvůli nadlimitnímu výskytu bakterií Escherichia coli vyhlášen na neurčito. Zrušen má být až ve chvíli, kdy se hodnoty opět vrátí do normálu. Několik dnů trvající vlna veder nyní napomáhá k růstu teploty mořské vody, což má vliv na množení bakterií. Kvůli suchu se navíc méně obměňuje voda v řekách, což zase vede k silnějšímu znečištění toků, které pak končí v moři.

Související obsah

Starosta Rimini Jamil Sadegholvaad společně se skupinou radních okamžitě požádal kraj o schůzku, aby se celá záležitost co nejdříve vyřešila. Setkání je naplánované hned na pátek, informoval portál El Mundo.

Pro místní obyvatele představuje zákaz koupání velkou komplikaci, která může ohrozit i zdejší ekonomiku. Omezení totiž přichází v hlavní turistické sezóně, navíc po dvou letech pandemie, kdy oblasti závislé na cestovních ruchu dost utrpěly.​

Seznam pláží, kde je zakázán vstup do moře:

Letovisko Označení pláže
Spiaggina Punto A
Cervia Pinarella
Bellaria Foce Vena 2
Bellaria Foce Uso 100m S
Bellaria Rio Pircio
Bellaria Pedrera Grande N
Torre Pedrera Pedrera Grande Sud
Torre Pedrera Cavallaccio 
Viserbella  La Turchia
Viserba  La Sortie
Viserba  Spina-Sacramora
Rivabella  Turchetta 
Rimini  Foce Marecchia 50m N
Rimini  Foce Marecchia 50m S
Rimini  Ausa 
Bellariva  Colonnella 1
Bellariva  Colonnella 2
Marebello  Istituto Marco Polo
Miramare  Roncasso 
Miramare  Rio Asse N
Riccione  Foce Marano 50m N
Riccione  Fogliano Marina
Riccione  Porto Canale 100m N
Riccione  Porto Canale 100m S
Riccione  Colonia Burgo
Misano Adriatico Rio Alberello
Misano Adriatico Rio Agina
Cattolica  Torrente Ventena 50m N

Interaktivní mapu uzavřených pláží najdete ZDE.

Bakterie E. Coli je střevního původu a mimo lidské tělo dokáže přežít jen krátce. Je častým zdrojem infekcí, nevolností ale i jiných dlouhodobých zdravotních problémů.

Obvykle sama o sobě bývá neškodná, některé její kmeny ale dokážou produkovat toxiny vyvolávající třeba krvavé průjmy. E. coli ohrožuje především malé děti, kterým infekce způsobuje i velmi těžký průběh onemocnění. V krajních případech může vyústit až v akutní selhání ledvin. Infekce se do těla dostává nejčastěji nedostatečně tepelně upraveným masem a nepasterizovaným mlékem, nebo také přímým kontaktem se zvířaty, jak jsme vás informovali i v článku zde.

V Bulharsku zase turisty překvapila vyplavená ruská raketa:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz