Zahraničí

Německá města se chystají na zimu. Omezí topení, osvětlení i teplou vodu

Stále více německých měst se připravuje na letošní zimu. Kvůli hrozícímu nedostatku plynu proto vedení zavádí drastická opatření. Svůj úsporný režim už představil například Hannover.

Úředníci v německém Hannoveru nastínili své plány, jak snížit spotřeby energie o 15 % a připravit se tak na letošní zimu. "Jde o reakci na blížící se nedostatek plynu, který představuje pro města velkou výzvu. Každá ušetřená kilowatthodina chrání zásobník plynu," citoval portál Deutsche Welle starostu Belita Onaye.

Podle šéfa finančního a regulačního oddělení Axela von der Oha je důležité se nyní připravit a ušetřit energie ještě před očekávaným omezením dodávek z Ruska.

Související obsah

Opatření

Během topné sezóny, která je od října do března, budou městské budovy vytápěny maximálně na 20 °C. V prostorech, jako jsou chodby, sklady i v prostředcích veřejné dopravy, se budou teploty pohybovat od 10 do 15 °C.

Vytápět na 15 °C se bude také ve sportovních halách, tělocvičnách nebo městském bazénu. Nikde se navíc už neosprchujete teplou vodou.

V noci už nebudou osvětleny veřejné budovy, muzea ani další památky. Přestanou tryskat také kašny. V platnost vzejde zákaz používaní mobilních klimatizací, ventilátorů nebo radiátorů. Městské úřady rovněž musí snížit počet tiskáren, ledniček a dalších elektronických přístrojů.

Šetřit plánují i další města

K podobným opatřením jako v Hannoveru přistoupila i další německá města. Podle portálu News Sky by plynová krize mohla mít v konečném důsledku negativní dopad na životní náklady v celé Evropě.

Berlín

Senát ve středu oznámil, že ve zhruba 200 veřejných budovách sníží teplotu vytápění a řada památek už nebude v noci osvětlena. Půjde například o katedrálu, Rotes Rathaus (Červenou radnici) nebo Vítězný sloup.

Mohuč a Výmar

Tato dvě města už rovněž přistoupila k šetření. V určitých částech a v konkrétní čas se vypne veškeré nasvětlení budov.

Lipsko

Město plánuje postupně zavádět příslušná opatření. Na stole už je mimo jiné snížení teploty pro vytápění. "Cílem našeho společného úsilí musí být úspora 15 % energie," sdělil starosta Burkhard Jung.

Mnichov

Šetřit energie se chystá také Mnichov. Městské úřady se budou vytápět pouze na 19 °C a přestane tam téct teplá vody. Ta nepoteče během prázdnin ani ve školách. Kanceláře, které se nevyužívají, se navíc nebudou vytápět vůbec. Budovy města v noci nebudou nasvíceny.

Související obsah

Kolín nad Rýnem

Úsporný režim zavádí také Kolín nad Rýnem. Jedním z opatření je snížení teploty ve vnitřních prostorech. Po 23. hodině se ztlumí pouliční osvětlení. Významné budovy nebudou v noci vůbec osvětleny.

Očekává se, že k opatřením v souvislosti s nedostatkem plynu přistoupí v Německu také další města. Podle některých obyvatel země až moc počítala s jinými státy. "Naše vláda se stala příliš závislou na jiných zemích. A to je nyní velký problém, kterému čelíme. Jsme na nich závislí a teď to musíme zaplatit," uvedl pro portál Paul Wieland z Kolína nad Rýnem.

Lidé mají navíc pořádné obavy z toho, co bude. "Naše matka potřebuje teplo, zvláště v zimě," děsí obyvatelku Kolína.

Členské státy Evropské unie dobrovolně sníží svou spotřebu. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz