Domácí

Velké podvody na internetových bazarech. Lidé můžou přijít o stovky tisíc

V poslední době se v internetovém obchodě objevil nový fenomén. Podvody cílené na lidi, kteří prodávají zboží na bazarových portálech. Nejen kupující, ale i prodávající tak mohou díky neopatrnosti přijít o stovky tisíc korun. Policie proto apeluje na lidi, aby nikdy nesdělovali žádné údaje o svých platebních kartách.

Internetové podvody jsou v Česku stále na vzestupu. Jednou z obětí internetového podvodníka se stala i paní Anička, která chtěla na internetovém bazaru prodat tři křesla.

"Přišel odkaz, na který jsme teda klikli a ještě předtím vlastně bylo sděleno, že prodej bude uskutečněn přes kurýra. Po mně chtěli nějaký kód, který mi přišel, zadala jsem ho, načež potom mi bylo sděleno, že už se hledá kurýr. Jsem se chtěla podívat na svůj účet, zda tam mám obdrženou částku. Nešlo mi přihlásit se přes mobilní aplikaci, tak jsem šla k notebooku a tam mi to nešlo taky," popsala paní Anička.

Když paní Anička kontaktovala svou banku, bylo jí sděleno, že přišla o své peníze uložené na účtu. "Jednalo se o částku těsně pod sto tisíc," uvedla. Konverzaci si vyfotila a šla s ní na policii. Ve většině případů se ale jedná o anonymní účty, proto je velmi obtížné vypátrat jejich majitele.

Související obsah

"Těchto případů stále přibývá, dá se říct, že se s nimi setkáváme denně. Když chci něco prodat, tak tomu kupujícímu stačí, když bude znát číslo mého účtu," upozornila policejní mluvčí Dana Čírtková.

"Když si nejste jistí, tak kontaktujte svoji banku a zeptejte se, protože banka velmi dobře ví, jestli jde nebo nejde o podvod," poradil mluvčí České bankovní asociace Radek Šalša. Princip takových podvodů je ale důkladně promyšlený. "Podvodník se snaží toho prodávajícího různými historkami a báchorkami přimět k tomu, aby mu zpřístupnil údaje k platební kartě případně aby mu zpřístupnil údaje k internetovému bankovnictví," sdělila Čírtková. Pokud se lidé rozhodnou něco prodat na internetu, doporučuje se zřídit si pro příjem platby zvláštní účet.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz