Krimi

Chtěla prodat kánoi, místo toho přišla o 150 tisíc. Podvodníci nepolevují

Chtěla prodat kánoi, místo toho přišla o 150 tisíc. Podvodníci nepolevují
Internetový podvod (ilustrační snímek) | Zdroj: TV Nova

Policie v posledních dnech opět řeší nárůst přijatých oznámení týkajících se podvodů na internetu a přes telefon. Rokycanští kriminalisté prověřují případ, kdy 44letá žena chtěla prodat kánoi, místo toho však přišla o 150 tisíc korun.

Na internetovém portálu chtěla prodat kánoi. Ženě se ozval údajný zájemce, který si přes podvodnou stránku vydávající se za poštovní a platební službu opatřil údaje k ženině bankovnímu účtu. Následně se přihlásil do jejího internetového bankovnictví a aktivoval bezpečnostní klíč.

"Podvodník tak získal přístup k účtu a bez souhlasu jeho skutečné majitelky provedl neoprávněné platby ve výši 150 tisíc korun," uvedla policejní mluvčí Dagmar Brožová. Policisté proto zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu podvodu a po pachateli pátrají.

Související obsah

​Od pátku řeší královéhradečtí policisté již několikátý podobný podvod, za který hrozí zatím neznámému pachateli až pětiletý pobyt za mřížemi. 35letá žena z Hradce Králové uvěřila cizímu volajícímu, který se vydával za bankovního úředníka. Ten jí sdělil, že má napadený účet a že si někdo chtěl vzít jejím jménem úvěr.

Poté jí tuto informaci potvrdil další neznámý volající, který se pro změnu vydával za policistu. Řekl jí, že pro záchranu účtu si sama musí vzít úvěr, z něhož vypůjčené peníze vybrala a po částkách je vložila do bitcoinmatu. Po celou dobu byla s údajným policistou ve spojení. V okamžiku, kdy peníze vložila do bitcoinmatu, však hovor ukončil a od té doby nebyl dostupný. Ženě tak způsobil škodu za více než 600 tisíc korun.

Související obsah

​Podobný případ se v posledních dnech stal také na Brněnsku. Muž vystupující pod jménem Martin Rychlý telefonicky kontaktoval 61letou ženu s tím, že je její bankovní účet v ohrožení. Majitelce konta namluvil, že se někdo pokusil získat od její banky vysoký úvěr.

Jediným způsobem, jak se prý takovému útoku bránit, je požádat si sama o úvěr. Podvodník s touto historkou uspěl. Žena si skutečně vyřídila úvěr a podle pokynů získané peníze postupně vložila do speciálního bankomatu, čímž je převedla na kryptoměnové účty podvodníka. Postupně tak přišla o 800 tisíc korun.

Související obsah

Jak zůstat před podobnými podvodníky v bezpečí?

Kriminalisté v souvislosti s tímto podvodným jednáním apelují na občany, aby nic nepodceňovali a dodržovali následující zásady:

- nikomu po telefonu nesdělujte své osobní údaje;
- na neznámé adresy nebo na neznámé internetové stránky neposílejte kopie osobních dokladů, platebních karet nebo jiných písemností s osobními údaji;
- nikomu nesdělujte své přihlašovací údaje do internetového bankovnictví;
- nepotvrzujte žádné notifikace v bankovních aplikacích po telefonickém rozhovoru nebo jiné komunikaci s neznámými osobami;
- nereagujte na telefonáty z neznámých zahraničních čísel;
- nezasílejte žádné finance platebními službami (jako jsou např. PayPal či Western Union) neznámým osobám;
- neinstalujte si do počítačů či do mobilních telefonů aplikace pro vzdálenou podporu (jako jsou např. AnyDesk nebo TeamViewer) a aplikace pro přístup směnáren virtuálních měn, pokud takovým aplikacím nerozumíte.

pem, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz