Zahraničí

Čína spustila rozsáhlé vojenské manévry. Stupňuje nátlak na Západ

Napětí mezi Spojenými státy americkými a Čínou narůstá. Po začátku plánované cesty po Asii šéfky americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové rozjel Peking vojenské manévry v mořích kolem Tchaj-wanu. Chce tak Washington odradit od oficiální návštěvy ostrova, jehož území si nárokuje. Propagandista komunistické strany mezitím vyzýval, aby čínská armáda letadlo s Pelosiovou sestřelila, pokud na Tchaj-wan zamíří.

Předsedkyně dolní komory amerického parlamentu Nancy Pelosiová je na plánované cestě po asijských zemích. Spekuluje se, že jednou z jejích zastávek by mohl být i Tchaj-wan. Od roku 1997 by to bylo poprvé, co by ostrov navštívil vysoký politický představitel USA.

Proti tomu se tvrdě ohradila Čína, která ho pokládá za svoje území. Na protest v sobotu v Tchajwanském průlivu provedla rozsáhlé vojenské cvičení "s přímými palbami", uvedl list The Guardian. Není jasné, zda bude armáda v manévrech pokračovat i v neděli.

Rozruch vzbudil i komentátor státního deníku Global Times Chu Si-ťin. Vyzval k sestřelení letadla s Pelosiovou, pokud by skutečně zamířila na Tchaj-wan. "Pokud budou její letadlo doprovázet americké stíhačky, je to invaze. Lidová osvobozenecká armáda bude mít právo násilně oddělit letadlo s Pelosiovou a americké stíhačky. Pokud to nebude fungovat, ať je sestřelí," napsal na twitteru. Příspěvek po pár hodinách smazal.

Související obsah

Odradit Washington od "vměšování se do vnitřních záležitostí", jak Peking jakékoliv kroky Západu v souvislosti s Tchaj-wanem vnímá, se čínské vedení snažilo už ve čtvrtek. Prezident Si Ťin-pching při telefonickém jednání hrozil svému americkému protějšku Joeu Bidenovi, informovala agentura AP. "Kdo si hraje s ohněm, ten se spálí. Doufáme, že si v této věci udělají Spojené státy jasno," měl si šéf Bílého domu vyslechnout.

Vztahy Západu s Čínou nevyostřuje jen otázka nezávislosti Tchaj-wanu, ale i ruská válka na Ukrajině. Postoj Pekingu je sice opatrný, protože prý nechce situaci dále eskalovat, zároveň však dlouhodobě platí za jednoho z největších spojenců Moskvy.

Předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová | Zdroj: Profimedia

Nehrajte si s ohněm, pohrozil čínský prezident americkému protějšku:

TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz