Zahraničí

Čína se utrhla ze řetězu. Její prezident otevřeně vyhrožuje Západu

Americký prezident Joe Biden ve čtvrtek jednal s čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Při dvouhodinovém telefonickém rozhovoru si šéf Bílého domu od prezidenta nejlidnatější země světa vyslechl i výhrůžky. Vypadá to, že se Peking v mezinárodní politice přestává držet zkrátka.

Dvouhodinové jednání mezi Joem Bidenem a Si Ťin-pchingem bylo podle Pekingu "upřímné a hluboké". Debata dvou nejmocnějších mužů planety se ale vyostřila, když přišla řeč na Tchaj-wan, informovala agentura AP. Čína ho považuje za své území a na jakékoliv výhrady Západu vždy reaguje podrážděně.

"Kdo si hraje s ohněm, ten se spálí. Doufáme, že si v této věci udělají Spojené státy jasno," uvedlo po rozhovoru prezidentů čínské ministerstvo zahraničí. Si Ťin-pching měl Bidena důrazně varovat, že jakékoliv pokusy zpochybňovat politiku jedné Číny nezůstanou bez odezvy.

Související obsah

Biden podle své mluvčí Jen Psakiové "zdůraznil, že politika Spojených států zůstává v tomto směru konstantní a Spojené státy se striktně staví proti všem snahám změnit status quo nebo podkopávat mír a stabilitu v Tchajwanském průlivu". Dlouhodobě panuje strach, že se Peking pokusí Tchaj-wan dobýt vojensky. 

Letos je to poprvé, co Čína směrem k Západu používá takto tvrdou rétoriku. Poté, co Rusko rozpoutalo válku na Ukrajině, se v diplomacii držela spíš zpátky, připomíná list Politico. Peking má sice k Moskvě blízko, z ekonomických důvodů si však nechce poškodit ani vztahy s demokratickým světem.

Biden poodhalil, jaké dostává pokyny před důležitými schůzkami:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz