Domácí

Chovatelé už nemají peníze na své pejsky. Útulky se plní

Zdražování a inflace už bohužel začaly dopadat i na chovatele domácích zvířat. Útulky se začínají plnit psy, které majitelé už nedokážou uživit. Přitom ochotně zaplatí i vstupní poplatek v řádu tisíců korun, protože další několikaleté krmení by je vyšlo mnohonásobně dráž.

Nejlepší přítel člověka se z obývacího pokoje stěhuje za mříže. A může za to prázdná peněženka. "Máme týdně dva až tři telefonáty s prosbou o umístění psa," prozradil Josef Zelený ze psího útulku Zelené Vendolí.

Je to i příběh Dona, který našel domov ve Vendolí na Svitavsku, majitel už neměl na krmení. Jen granule totiž zdražily o pětinu. "Snažíme se, aby ten pejsek šel do náhradní péče," řekl Zelený.

Smutné psí oči jsou k vidění i v Olomouci. Fenka Centi před šesti lety v útulku už byla, teď se do něj vrací znovu. "Máme jednoho zaměstnance na směnu, to je málo, takže víc psů se přijmout nedá," upozornila Hana Dědochová z olomouckého psího útulku.

Související obsah

Za umístění psa majitelé zaplatí jednorázově až osm tisíc korun. Pořád se jim to ale vyplatí. "Je to poplatek za dva až tři měsíce, pak už je to náš problém," vysvětlil Zelený.

Modelový příklad: Žolina je stará deset let, před sebou by mohla mít ještě pět let života. Stát tak bude majitele ještě hodně peněz. "Vakcinace odčervení stojí 1500 za rok, krmení ve střední kvalitě devět tisíc za rok," sdělil veterinář Miloslav Pleskot. 

Související obsah

A v ceně není započítaná případná léčba. Do útulku se totiž dostávají i staří psi. S návalem psů se tak samy útulky mohou dostat do existenčních problémů, takže stávajícím majitelům okamžitě pomáhají.  

"Nabízíme inzerci zdarma, kdy jim s tou inzerci pomůžeme, slušní lidé na to přistoupí," řekla Dědochová. Kvůli drahotě navíc klesl zájem o adopci, a to až o padesát procent. "Toho pejska si bude moci dovolit málokdo," dodal Zelený. Přitom během covidové pandemie byl o psy extrémní zájem. Lidé totiž nechtěli být doma sami.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz