Zahraničí

Napětí mezi Kosovem a Srbskem roste. Politik mluví o denacifikaci Balkánu

Napětí mezi Kosovem a Srbskem roste. Politik mluví o denacifikaci Balkánu
Srbský prezident Aleksandar Vučić | Zdroj: Profimedia

Ve městě Mitrovica na severu Kosova zněly v neděli večer sirény a v ulicích lidé vídali velké množství policejních vozů, ozvaly se i výstřely. Země je momentálně ve sporu se Srbskem kvůli novým požadavkům pro kosovskou srbskou menšinu. Její příslušníci zablokovali dva hlavní hraniční přechody vedoucí do Srbska.

Kosovská policie v neděli odpoledne oznámila, že uzavřela hraniční přechody v Jarinje a Bernjaku. Další jsou nadále otevřené. Informoval o tom portál Balkaninsight.com.

Napětí mezi Kosovem a Srbskem roste. Městem Mitrovica v neděli odpoledne zněly sirény. Podle portálu Republika.rs se objevily i neoficiální informace o zaslechnutí prvních výstřelů. Do vzduchu měli střílet příslušníci srbské menšiny v Kosovu, kteří nákladními auty a cisternami zablokovali silnice vedoucí ke zmíněným přechodům, uvedla BBC.

Policie nepotvrdila informace o výstřelech a nekomentovala ani sirény, které severem země zněly. Nikdo však podle ní nebyl zraněn.

Podle některých informací jsou už srbští vojáci u kosovských hranic. Srbské ministerstvo obrany ale odmítlo, že by armáda překročila administrativní linii a vstoupila do Kosova. 

Obě balkánské země jsou ve sporu kvůli novým pravidlům pro Srby v Kosovu. Zhruba padesátitisícová menšina používá srbské doklady a registrační značky aut. Obojí by si podle nařízení měla vyměnit za kosovské. Spor se táhne už od vyhlášení samostatného Kosova v roce 2008. Srbsko ho neuznává a tím ani jeho doklady. Nové opatření kosovské vlády tak má být "reciproční" a mělo začít platit právě od nedělní půlnoci.

Související obsah

To se Srbům nelíbí. Podle prezidenta Aleksandara Vučiće je cílem Kosova vyhnat Srby ze severu země. "Jejich ministerstvo vnitra bude přesvědčovat Srby, aby si zaregistrovali takzvané registrační značky Kosovské republiky," řekl. "Pokud je nepřesvědčí, vezmou jim nejen registrační značky, ale i auta, takže předpokládají, že Srbové odjedou," dodal.

Podle kosovského premiéra Albina Kurtiho za napětí může srbská strana. "Následující hodiny, dny a týdny mohou být náročné a problematické. Čelíme srbskému národnostnímu šovinismu, který dobře známe," prohlásil.

Kosovská vláda nakonec po konzultacích s velvyslanci USA a EU v noci opatření o měsíc odložila. To by mělo napětí podle srbského prezidenta "deeskalovat", napsala BBC. Obdobné střety se však odehrávaly už v minulosti. Existenci samostatného Kosova neuznává kromě Srbů ani Rusko nebo Čína. Naopak oporu má v USA a některých zemích EU včetně Česka. V zemi působí několikatisícová jednotka KFOR pod vedením NATO. Ta v neděli vypadala prohlášení, že je připravena zasáhnout, "pokud bude ohrožena stabilita".

Vztah s Kosovem podle srbského prezidenta Vučiće nikdy nebyl tak složitý, jako je dnes. Trvá ale na tom, že udrží mír. "Pokud ale nechtějí, abych udržel mír, tak vám říkám, že Srbsko vyhraje," upozornil však pro stanici N1. Tvrdil, že o půlnoci plánuje Kosovo na Srbsko zaútočit. "Snaží se využít nálady ve světě a prohlašovat se za oběť," prohlásil podle agentury Trend.

Ještě drsněji se vyjádřil politik z Vučićovy strany Vladimir Dukanovič. "Vše nasvědčuje tomu, že Srbsko bude nuceno zahájit denacifikaci Balkánu. Rád bych se mýlil," napsal na twitteru.

https://twitter.com/adv_djukanovic/status/1553675476123762690

TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz