Domácí

Měsíc v čele EU: Vláda se chválí, opozice úpí. Co vy na to? ANKETA

Přesně měsíc je Česká republika v čele Rady Evropské unie. A podle expertů si zatím vede výborně. České vládě se povedlo například přesvědčit ostatní členské státy k úsporám plynu. Opozice má ovšem na působení české vlády jiný názor a její předsednictví hodnotí přinejlepším jako slabší.

Od té doby, co se nad Radou Evropské unie rozsvítilo logo českého předsednictví, jsme si ostudu neudělali. Tak hodnotí první měsíc Čechů v čele sedmadvacítky experti a unijní představitelé.

"Obecné hodnocení. Řekněme, že slušný výkon, dobře zvládnuté, standardní předsednictví, nic závratně nového," okomentoval bývalý ministr zahraničních věcí Cyril Svoboda (KDU-ČSL).

Česká republika si prý velmi dobře vedla zejména minulý týden, kdy se pod jejím vedením dokázaly členské státy dohodnout na šetření plynem. A dobrovolně se rozhodly snížit svou spotřebu o 15 procent.

Související obsah

​"Získat shodu dnes nebyla nesplnitelná mise, jak někteří předpovídali. Vím, že cesta k ní nebyla jednoduchá, ale myslím, že nyní všichni rozumí tomu, že oběti jsou nezbytné," řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN).

"Česká republika má v tomto ohledu vlastně výhodu, že v těchto tématech se může zasazovat o co největší evropskou jednotu, spolupráci a solidaritu. Což naprosto autenticky přesně odpovídá tomu, co bychom si my přáli," uvedla hlavní analytička projektu České zájmy v EU Helena Truchlá.

Související obsah

​Opozice má ale výhrady. Dlouhodobě kritizuje zejména to, že vláda není v zásadních otázkách jednotná. "Pětikoaliční vláda je rozdělená v klíčových otázkách a to se projevuje i na kvalitě předsednictví, které je slabší. Navíc vyšla najevo nízká kompetence některých Fialových ministrů při slyšení v Evropském parlamentu," míní europoslanec Ondřej Knotek (ANO).

Kromě energetiky vyzdvihují experti i to, že Unie pod českým vedením zavedla další balíček protiruských sankcí nebo dále finančně podporovala Ukrajinu.

rod, cej, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz