Domácí

Využíváte internetové bankovnictví? Pozor na nový druh podvodu

Internetoví podvodníci přišli s dalším způsobem, jak lidi obrat o peníze. Podvodnou stránku je podle policistů navíc obtížné rozeznat od té skutečné. Na mušce jsou zejména ti, kteří přihlášení do internetového bankovnictví hledají přes internetové vyhledávače.

Rozeznat podvodnou stránku od té skutečné vyžaduje podle policie velkou dávku pozornosti. Problém mohou mít hlavně lidé, kteří přihlášení do bankovnictví vyhledávají třeba přes Google nebo jiné prohlížeče.

"Zde zadají název své banky a doplní jej slovy internetové bankovnictví. Uživatelé následně rozkliknou jeden z prvních odkazů, které jim vyhledávač najde. A ten je přesměruje na stránku s možností přihlášení k internetovému bankovnictví. Právě toho se rozhodli pachatelé využívat," přiblížil policejní mluvčí Miroslav Šupík.

Související obsah

Nový způsob podvodného jednání

Pachatelé nově vytvářejí stránky s možností přihlášení do internetového bankovnictví. Ty jsou na první i druhý pohled k nerozeznání od těch skutečných. "Vám tak nepřijde nic podezřelé a jako mnohokrát předtím vyplníte své přihlašovací údaje. Po jejich vyplnění však nepřichází očekávané přihlášení k vašemu bankovnictví, ale zobrazí se stránka, která oznamuje, že došlo k jakési chybě," uvedl Šupík.

Podle policistů se lidé už v průběhu zjišťování, kde se stala chyba, stávají poškozenými. "Pachatelé již využili vaše údaje k přihlášení do bankovnictví a okrádají vás (nebo vás už okradli) o peníze," doplnil Šupík.

Na co si dát pozor?

Lidé by si proto měli dát obrovský pozor a měli by být ostražití. Policisté podotýkají, že pachatelé nemohou vytvořit podvodné stránky, které by byly naprosto totožné s těmi skutečnými. Vždy se proto něčím odlišují.

V tomto případě se podvodná stránka liší pouze zněním a délkou domény, která vždy začíná buď známým "www", nebo "https://".

Související obsah

"Uživatelé doménu řeší většinou pouze při prvním zadání, což pachatelé využívají právě k tomu, aby skrze tu podvodnou mohli okrádat leckdy až o stovky tisíc korun, nebo dokonce i o celoživotní úspory," vysvětlil Šupík.

Přihlašovat se do internetového bankovnictví by proto lidé měli, pokud je to možné, pouze prostřednictvím oficiálních aplikací svých bank. "V případě, že mobilní aplikace nevyužíváte, buďte při vyhledávání opatrní a přihlašujte se jen přes oficiální internetové stránky banky," doporučil Šupík.

Tento typ podvodu zaznamenali českobudějovičtí policisté 30. července 2022, a to hned ve dvou případech. Pachatelé měli poškozené okrást o bezmála 285 tisíc korun.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz