Zajímavosti

Dlouhý covid způsobuje různé následky. Liší se podle doby, kdy se pacienti nakazili

Dlouhý covid způsobuje různé následky. Liší se podle doby, kdy se pacienti nakazili
Ilustrační foto Zdroj: Getty Images

Britští vědci zjistili, že se následky lidí, kteří trpí dlouhým covidem, liší podle doby, kdy se nemocí nakazili. Symptomy rozdělili do tří skupin. Lidé v každé z nich trpěli příznaky nemoci minimálně 84 dnů.

Vědci z Velké Británie odhalili, jak ovlivňuje varianta koronaviru příznaky nemoci. Zkoumali to u 1 459 pacientů, kteří trpěli dlouhým covidem déle než 84 dní, uvedli vědci v předtisku studie.

Lidé se tak dělí do tří hlavních skupin. V té první měli nemocní neurologické příznaky včetně únavy, bolesti hlavy a mozkové mlhy. Mezi nimi jsou hlavně ti, kteří se nakazili ve chvíli, kdy řádily varianty alfa a delta.

Druhá skupina pak měla respirační příznaky, bolesti na hrudi a objevovala se dušnost. Tak dopadli ti, kteří se nakazili během první vlny koronaviru. Třetí skupinu pak trápilo bušení srdce, změny na kůži a vlasech a bolesti svalů.

Související obsah

I tak vědci varují, že všechny podtypy je možné vidět u každé z variant. "Pochopení základních příčin těchto podtypů může pomoci při hledání léčebných strategií," řekla podle webu The Scotsman jedna z autorek studie Claire Stevesová z King’s College London.

To tak upozorňuje na fakt, že je potřeba ke každému pacientovi přistupovat individuálně. Na každého člověka totiž nemoc působí jinak. Výsledek studie by tedy mohl pomoct k úspěšnější léčbě jednotlivců, dodali vědci.

V pátek bylo v nemocnicích s covidem téměř 1 200 lidí:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz