Zahraničí

V USA vyhlásili kvůli opičím neštovicím stav nouze. Mezi nemocnými je i batole

V USA vyhlásili kvůli opičím neštovicím stav nouze. Mezi nemocnými je i batole
Ilustrační foto Zdroj: Getty Images

Americké státy Kalifornie a Illinois v pondělí vyhlásily kvůli šíření opičích neštovic nouzový stav. Přidávají se tak k New Yorku, který tento krok učinil již minulý týden. Počet nakažených touto infekční nemocí se v USA blíží k šesti tisícům. Tisíce nakažených evidují i některé evropské státy, nejpostiženější je z nich Španělsko.

V Kalifornii a Illinois od začátku tohoto týdne platí nouzový stav kvůli šíření opičích neštovic. Státy se tak přidávají k New Yorku, který ho vyhlásil už minulý týden. Nouzový stav umožní zacílit očkování na komunity, ve kterých se virus šíří nejvíce, uvádí NBC News s odkazem na úřad kalifornského guvernéra. "Musíme použít každý nástroj, který máme, abychom to dostali pod kontrolu," zdůraznil senátor Scott Wiener.

Podle amerického Centra pro prevenci a kontrolu nemocí (CDC) nejvíc případů opičích neštovic evidují právě státy New York (1 390), Kalifornie (827) a Illionis (520). Celkem ve Spojených státech bylo nahlášeno už přes 5 800 nakažených.

Na konci července CDC informovalo o tom, že byly v USA potvrzeny první dva případy u dětí, které se nejspíš nakazily od svých příbuzných. Jak přesně k tomu došlo, zdravotní úřad vyšetřuje. Jedním z nich bylo batole z Kalifornie, které podle CNN bylo v dobrém stavu, lékaři mu ale podávali antivirotika. Děti mladší 8 let jsou totiž považovány za ohroženou skupinu.

Související obsah

​Jennifer McQuistonová ze CDC uvedla, že případy u dětí nejsou překvapivé a že by USA měly být připravené na další. "Vím, že v Evropě i na dalších místech hlásili případy u dětí a žen. I když se tato epidemie šíří v konkrétní komunitě, mohou nastat případy, které se vyskytnou i mimo tuto skupinu. A musíme být připraveni na to reagovat," prohlásila.

Drtivou většinu nemocných na celém světě tvoří muži, kteří mají sex s jinými muži. Nakazit se je možné ale i jinými způsoby. Děti se podle CDC mohly infikovat například tak, že je nakažení rodinní příslušníci objímali. Přenos je ale možný i prostřednictvím sdílených věcí, jako jsou například ručníky, lůžkoviny nebo nádobí.

Co se týká Evropy, mezi nejpostiženější státy patří Španělsko, Velká Británie a Německo. Na konci července bylo ve Španělsku potvrzeno téměř 4,3 tisíce případů, v Německu více než 2,6 tisíce a ve Velké Británii přes 2,4 tisíce.

Česko ohlásilo první případ v květnu:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz