Zahraničí

Šéf OSN: Svět dělí od jaderné pohromy jedna chyba. Máme jedinou možnost

Šéf OSN: Svět dělí od jaderné pohromy jedna chyba. Máme jedinou možnost
Generální tajemník OSN António Guterres Zdroj: Profimedia

Generální tajemník OSN před zahájením konference v New Yorku varoval, že svět čelí jaderné hrozbě, jaká tu nebyla od vrcholné fáze studené války. Od nukleární katastrofy podle něj lidstvo dělí jen jedno nedorozumění. Při svém proslovu vyzval mezinárodní společenství, aby se vydalo novou cestou, která povede ke světu bez jaderných zbraní. Je to podle něj jediná záruka, že nebudou už nikdy použity.

V New Yorku v pondělí odstartovala konference OSN o Smlouvě o nešíření jaderných zbraní, kterou zahájil generální tajemník organizace António Guterres projevem. Prohlásil při něm, že vzhledem k současné situaci se obává eskalace, která by mohla vyvrcholit až jadernou zkázou.

"Lidstvo dnes dělí od jaderného zničení jen jedno nedorozumění, jedna chybná kalkulace. Dosud jsme měli mimořádné štěstí, ale štěstí není strategie. Není ani ochranou před geopolitickým napětím, které přerůstá v jaderný konflikt," zdůraznil a vyzval státy, aby nasměrovaly lidstvo na novou cestu, která povede ke světu bez jaderných zbraní.

Současná konference podle něj nabízí šanci na posílení stávající smlouvy a její přizpůsobení aktuální znepokojivé situaci. "Odstranění jaderných zbraní je jedinou zárukou, že nebudou nikdy použity. Na celém světě je nyní uloženo téměř 13 tisíc nukleárních zbraní," řekl Guterres.

Související obsah

​Účastníkům konference v pondělí poslal ruský prezident Vladimir Putin dopis, ve kterém napsal, že jaderná válka by neměla být nikdy rozpoutána. "V jaderné válce nemůže být vítězů. Zasazujeme se o bezpečnost všech členů světového společenství," citovala jeho slova v dopise agentura Reuters.

Doplnila, že toto prohlášení je v rozporu s dřívějšími výroky Putina i dalších ruských politiků, kteří v uplynulých měsících několikrát zdůraznili ruský jaderný potenciál.

Minulý měsíc New York vydal manuál, co dělat při jaderném útoku:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz