Domácí

Zemanovo podezření na sabotáž nebylo podle vrchního zastupitelství důvodné

Podezření prezidenta Miloše Zemana na sabotáž při jeho hospitalizaci nebylo důvodné. Rozhodli o tom žalobci Vrchního státního zastupitelství. Ti ale nadále prošetřují možné padělání jeho lékařské zprávy.

Sabotáž se podle Zemana mohla stát v září až listopadu loňského roku, kdy byl hospitalizován. Lékaři tehdy konstatovali, že dlouhodobá prognóza jeho zdravotního stavu je krajně nejistá.

"Podání bylo vyhodnoceno tak, že o podezření ze spáchání zločinu sabotáže se v daném případě jednat nemůže," vysvětlil žalobce Marek Bodlák.

Někteří senátoři a poslanci při hospitalizaci Miloše Zemana začali uvažovat o dočasném převodu části pravomocí prezidenta na předsedu Sněmovny a vlády. "Článek 66 není o odvolání prezidenta České republiky, je pouze o tom, zda prezident je způsobilý dělat práci, která mu z ústavy přináleží," objasnil předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).

Související obsah

Prezident v podnětu státnímu zastupitelství uvedl, že coby přímo volená hlava státu byl nucen čelit pokusu o zbavení pravomocí. "S ohledem na oznamovatelem tvrzené skutečnosti však bylo podání postoupeno k vyhodnocení a případnému přijetí opatření Obvodnímu státnímu zastupitelství pro Prahu 6, a to ve vztahu k přečinu padělání a vystavení nepravdivé lékařské zprávy, posudku a nálezu," dodal Bodlák.

"Mě nepřekvapuje, že to státní zastupitelstvo označilo za něco, co nezasluhuje další šetření. No a pokud se týká prošetřování, jestli zpráva nebyla padělek, tak to je velmi zajímavé a jsem zvědavý na výsledek," řekl místopředseda Senátu Jiří Růžička (TOP 09).

Podle právního zástupce Pražského hradu Marka Nespaly nejsou údaje z Vrchního státního zastupitelství zcela přesné a věc pokračuje dál. On sám prý ale není zproštěn mlčenlivosti.

Související obsah

​"Patrně budou zkoumat, zda nějaká lékařská zpráva byla či nebyla nepravdivá, a pokud se ukáže, že byla nepravdivá, tak se bude zkoumat, kdo takovou lékařskou zprávu vlastně vystavil," okomentoval odborník na trestné právo Tomáš Gřivna.

Zeman strávil v Ústřední vojenské nemocnici 48 dní. Podle zprávy lékařů, kterou od ÚVN později obdržel a zveřejnil šéf Senátu Vystrčil, Zeman nebyl v té době schopen vykonávat pracovní povinnosti. Zemanův ošetřující lékař a ředitel nemocnice Miroslav Zavoral později řekl, že důvodem hospitalizace prezidenta byly komplikace provázející jeho chronické onemocnění. Přesnou diagnózu prezidenta médiím nesdělil, protože k tomu neměl jeho souhlas.

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz