Domácí

Prezidenta z Lán odvezla sanitka. Je na JIP, lékař oznámil detaily o jeho stavu

Prezident Miloš Zeman skončil v péči lékařů. Po schůzce s premiérem Andrejem Babiše (ANO) v Lánech ho odvezla sanitka do Ústřední vojenské nemocnice v pražských Střešovicích. Působil bezvládně, měl zavřené oči a museli mu přidržovat hlavu. Ošetřující lékař prezidenta oznámil, že je Zeman hospitalizován na pracovišti intenzivní medicíny. Jeho stav se prý podařilo ve večerních hodinách stabilizovat.

Zemana nečekaně převezla v neděli po poledni sanitka do vojenské nemocnice. Prezidentovi se podle jeho lékaře Miroslava Zavorala zhoršily dlouhodobé zdravotní problémy.

"Dovolte mi, abych vám oznámil, že krátce po 13. hodině jsme přijali k hospitalizaci prezidenta republiky Miloše Zemana na moje doporučení. Důvodem hospitalizace jsou komplikace, které provázejí jeho chronické onemocnění, pro které je u nás léčen. To znamená, že my přesně známe diagnózu, tím pádem jsme schopni zacílit léčbu tak, jak má vypadat," řekl Zavoral na krátké tiskové konferenci.

"Pacient je hospitalizován na pracovišti intenzivní medicíny a je v péči odborníků. Jelikož nemám souhlas pana prezidenta vám sdělit jeho diagnózu, tak to udělat nemohu, neboť bych porušil zákon o lékařském tajemství," dodal.

Celé vyjádření Zemanova ošetřujícího lékaře:

Na otázky Zavoral neodpověděl, po svém vyjádření hned odešel zpátky do nemocnice. "Chci vás ubezpečit, že pan prezident Zeman dostane jako každý jiný pacient patřičnou péči, kterou si vyžaduje jeho zdravotní stav. Víc vám v tuto chvíli říct nemohu," uzavřel ošetřující lékař prezidenta.

Podle zjištění webu idnes.cz se podařilo večer Zemanův stav stabilizovat. Hospitalizace se prý může protáhnout až na tři týdny.

Pro Zemana přijela sanitka krátce po jeho plánované schůzce s předsedou vlády Andrejem Babišem (ANO). Ten dopoledne dorazil do Lán, aby s prezidentem projednal výsledky voleb. Než se ho ale novináři stihli zeptat, o čem s prezidentem hovořil a jestli se domluvili na tom, kdo sestaví vládu, premiér se jim vyhnul a bez vyjádření z Lán odjel. "Šlo o konzultaci, vyhodnocení voleb a diskusi nad možnými scénáři," napsal TN.cz hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Prezidentovi drželi hlavu

Před nemocnicí na Zemana čekala manželka Ivana a dcera Kateřina. Prezident byl evidentně vyčerpaný, museli mu přidržovat hlavu. Zeman působil, jako by byl v bezvědomí, nicméně to mohla způsobit sedativa, která se používají při převozech pacientů do nemocnice.

"Zdvořile si dovoluji požádat, zejména politiky a novináře, o citlivý přístup k hospitalizaci pana prezidenta. Každý můžeme onemocnět, pak má být na prvním místě lidskost, přání brzkého uzdravení. K tomu nás vede víra i svědomí," vzkázal Ovčáček.

O zdraví prezidenta se spekuluje již delší dobu, obzvlášť poté, co byl v září několik dní hospitalizován. Jak vážný je Zemanův zdravotní stav nyní, ale není jasné. Hrad už v týdnu oznámil, že ruší prezidentův program, včetně plánované povolební debaty.

Související obsah

​Babiš z Lán ujel

Babiš jel do Lán, aby s prezidentem probral výsledky voleb. Ačkoliv i předvolební průzkumy předpovídaly vítězství hnutí ANO, nakonec vyhrála koalice SPOLU v čele s předsedou ODS Petrem Fialou. Ta už navázala spolupráci s PIRSTAN a obě uskupení rozhodla, že jednat o sestavení vlády budou jedině spolu. S těmito závěry také seznámila prezidenta Miloše Zemana.

Ten už dříve avizoval, že sestavení vlády nechá na vítězi nejsilnější strany, nikoliv koalice. Podobná uskupení pak označil za podvod na voličích. Za takových podmínek by připadal v úvahu premiér Andrej Babiš, kterého také Zeman přijal na zámku v Lánech po zveřejnění výsledků hlasování jako prvního.

​Na čem se ale Babiš s prezidentem domluvili, zůstává tajemstvím. Na očekávanou tiskovou konferenci totiž předseda vlády nedorazil a z Lán tajně odjel. 

Oproti tomu prezident Miloš Zeman prostřednictvím svého mluvčího Jiřího Ovčáčka pogratuloval všem vítězům a všem úspěšným poslancům, kteří se dostali do Sněmovny. "Blahopřeji vítězům voleb a všem poslancům, kteří byli zvoleni, bez ohledu na jejich příslušnost k politickým stranám a uskupením. Přeji jim mnoho úspěchů v jejich další práci," vzkázal Zeman.

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz