Zahraničí

V zimě přijde obří blackout, varují experti. Problémy budou i s vodou

elektřina
Ilustrační foto Zdroj: Getty Images

Lidé se v poslední době zásobují elektrickými ohřívači, kterými si chtějí na podzim a v zimě přitápět. Bojí se totiž, že Evropu postihne nedostatek plynu. Ani toto řešení by však nezůstalo bez následků. Odborníci varují před obřím výpadkem proudu.

Vysoké ceny a obávaný nedostatek plynu straší celou Evropu. Lidé proto začali ve velkém skupovat přímotopy, elektrická krbová kamna a ohřívače. Doufají, že jim v chladných měsících pomohou se ohřát.

To však může přinést obrovské problémy. Jedním z nich je rostoucí cena elektřiny, která by mohla řadu lidí odradit. Kromě toho by mohla být elektrická síť také přetížena a hrozí obří výpadek elektřiny. "Musíme si dát pozor, abychom se nedostali do situace rozsáhlého blackoutu," řekl webu news.de vedoucí oddělení výroby a skladování elektrické energie německé asociace VDE Martin Kleimaier.

Související obsah

Výpadek by měl podle deníku oe24 za následek i přerušení mobilní telefonní sítě. Lidé by se nemohli nikomu dovolat. Obejít by se museli i bez veřejného osvětlení, přestal by fungovat internet a také řada prvků v dopravě. Problémem by mohly být rovněž dodávky vody.

Řešením by podle Kleimaiera mohlo v Německu být prodloužení provozu jaderných elektráren. Omezit by se ale mělo používání plynu k výrobě elektrické energie. I to by však mohlo vést u našich sousedů k energetické krizi.

V rámci šetření už některá města v zemi zavedla přísnější opatření. Berlínská radnice například vydala doporučení mýt si ruce kratší dobu, Norimberk zase uzavřel tři ze čtyř krytých plaveckých stadionů, aby pro obyvatele ušetřil teplo.

Od srpna v Česku zdražila elektřina:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz