Zahraničí

Loď s obilím z Ukrajiny dorazila do Turecka. Náklad kontrolují inspektoři

K tureckým břehům dorazila nákladní loď s obilím, která jako první opustila ukrajinské přístavy po zahájení ruské invaze. Náklad, který tvoří 26 527 tun, už vyrazil zkontrolovat tým inspektorů. Podle dohody z konce července, kterou podepsaly obě znesvářené strany, musí totiž přepravované zemědělské plodiny pod dohledem OSN zkontrolovat ruský, ukrajinský a turecký personál.

Okamžik, na který čekal celý svět. Loď až po okraj naložená kukuřicí z ukrajinských polí dorazila z Oděsy do tureckého Istanbulu. Motorový člun, jehož posádku tvoří inspektoři z Ukrajiny, Ruska, Turecka a OSN, okamžitě vyráží na inspekci.

Cílem je zkontrolovat, jestli je dodávka zemědělských plodin v souladu s klíčovou dohodou o odblokování ukrajinského exportu, kterou Ukrajinci a Rusové podepsali minulý měsíc v tureckém Istanbulu.

Související obsah

"Do Bosporu dorazila první loď s ukrajinským obilím. Proplula speciálním a předem dohodnutým koridorem v Černém moři. Naším cílem teď je, aby taková přeprava byla pravidelná," sdělil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Světoví lídři doufají, že právě tato dohoda by mohla zažehnat hrozící potravinovou krizi a zpomalit tempo zdražování potravin. Další nákladní lodě mají přístavy Ukrajiny, která platí za obilnici Evropy, opustit už v následujících dnech.

Na východě a jihu země mezitím dál pokračují tvrdé boje. Po ukrajinském úderu na vlak s municí je přerušeno železniční spojení mezi Chersonem a Krymem, odkud probíhá zásobování ruské armády. Na východě Ukrajiny ale stále pokračuje evakuace civilistů.

"Všechno se to ve mně pere, nemohu se uklidnit. Jsou to bestie, šakali. Bůh mi odpusť, co říkám. Jak je to možné, že zabíjejí děti?" ptá se obyvatelka Kramatorsku Valentyna. Boje pokračují také v Charkovské oblasti, kde ruské jednotky zničily několik civilních budov.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz