Zajímavosti

Poláci vyhlásili kočky za invazní druh. V Evropě jsou šelmy přitom déle než Polsko

Poláci vyhlásili kočky za invazní druh. V Evropě jsou šelmy přitom déle než Polsko
Ilustrační snímek Zdroj: Profimedia

Polská akademie věd přidala na konci července na seznam cizích invazních druhů kočku domácí. Kočka je údajně hrozbou pro ptáky i menší savce.

Kočka domácí, druhovým názvem Felis catus, se v Polsku dostala na seznam invazních druhů. Do databáze ji zařadili odborníci kvůli hrozbě ničení biodiverzity. Venku žijící kočky totiž často zabíjí ptáky a malé savce, a to hlavně v sezonách páření ptáků, tvrdí podle agentury AP Wojciech Solarz, biolog Polské akademie věd.

Oblíbeného domácího mazlíčka ale odborníci označili také rovnou za "cizí" druh. Údajně proto, že se kočka z Blízkého východu do Evropy dostala teprve před 3 000 lety. Což je ale o několik tisíc let dřív, než se ve středověku začal formovat raný polský stát.

Související obsah

​I v Česku se ale často mluví o riziku, které venku žijící kočky domácí představují. Pouze doma je ale podle Jitky Vokurkové, zooložky z olomoucké zoologické zahrady, držet nelze. 

"Ideální by bylo nařídit povinnou kastraci," reagovala na dotaz, zda se dá především na vesnicích, kde dochází k nehlídanému množení, a tedy i k vysokému úhynu ptactva a malých savců, nějak zabránit.

Kočka se stala hvězdou internetu. Na kole prozkoumává Londýn (4/2022):

bd, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz