Zahraničí

Napětí u Tchaj-wanu roste. Čínská armáda zahájila ostrou střelbu

Čína ve čtvrtek zahájila ve vodách obklopujících Tchaj-wan své dosud největší vojenské cvičení včetně ostré palby, kterou avizovala již dříve. Podle analytiků jde o demonstraci síly po návštěvě předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na ostrově, který Peking považuje za své území.

Ve vodách kolem Tchaj-wanu Čína zahájila rozsáhlé vojenské cvičení, informovala agentura AFP, podle které novináři viděli střely vypálené čínskou armádou. Peking už dopředu avizoval, že cvičení bude doprovázet ostrá palba. Akce má podle plánů trvat do 7. srpna.

Čína tím reagovala na cestu předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na Tchaj-wan. To potvrzuje i samotný Peking. "Vojenská operace je odstrašujícím opatřením proti nedávné eskalaci negativních kroků ze strany Spojených států v tchajwanské otázce a varováním před separatistickými aktivitami usilujícími o nezávislost Tchaj-wanu," uvedla čínská televize CCTV.

Související obsah

Manévry se konají v několika zónách, které obklopují Tchaj-wan. Na některých místech mají být dokonce pouhých 20 km od pobřeží ostrova.

Tchaj-pej, hlavní město Tchaj-wanu, tyto plány odsoudila a varovala, že ohrožují bezpečnost východoasijského regionu. "Některé oblasti čínských cvičení pronikají do tchajwanských teritoriálních vod," řekl mluvčí ministerstva obrany Sun Li-fang na středeční tiskové konferenci. A dodal, že je to iracionální krok ke zpochybnění mezinárodního řádu.

Tchajwanský námořní a přístavní úřad ve středu vydal pro lodě v severních, východních a jižních oblastech varování před cvičením. "Lodě jsou vyzývány, aby se vyhnuly oblastem vojenských cvičení a používaly alternativní trasy," uvedl úřad.

Související obsah

​"Ohlášená vojenská cvičení Číny představují jasnou eskalaci čínských vojenských aktivit kolem Tchaj-wanu a poslední krize v Tchajwanském průlivu v roce 1995 na rok 1996," uvedla Amanda Hsiao, hlavní analytička pro Čínu. Podle ní Peking signalizuje, že odmítá suverenitu Tchaj-wanu.

Analytici nicméně agentuře AFP řekli, že Čína nemá v úmyslu eskalovat situaci, tedy alespoň prozatím. "Jasně si uvědomují, že existují určité limity toho, co jsou ochotni udělat," řekl Chong Ja Ian, docent se zaměřením na bezpečnostní otázky na Národní univerzitě v Singapuru.

Pelosiová při své návštěvě vyjádřila podporu Tchaj-wanu:

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz