Zahraničí

Bude další válka? Tchaj-wan už připravuje armádu

Celý svět momentálně řeší válku, která probíhá na Ukrajině. Napjaté vztahy jsou ale i jinde. A v současné době asi největší napětí panuje mezi Čínou a Tchaj-wanem. Ostrovní stát se prý už dokonce připravuje na válku.

Vztahy mezi Čínou a Tchaj-wanem jsou v posledních dnech velmi napjaté. Čínu totiž popudilo, že americká šéfka Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová navštívila Tchaj-wan. 82letá politička do země dorazila navzdory výhrůžkám Číny o vojenské odvetě.

Čína už v reakci na návštěvu ve čtvrtek zahájila ve vodách obklopujících Tchaj-wan své dosud největší vojenské cvičení. Peking dopředu avizoval, že cvičení bude doprovázet ostrá palba a že akce má podle plánů trvat do 7. srpna.

Ozbrojené síly ostrovního státu se připravují na nejhorší. Tchajwanské ministerstvo obrany uvedlo, že situaci bedlivě sleduje a armáda se "připravuje na válku, aniž by chtěla válku". Tchaj-wan podle ministerstva dál zastává postoj neeskalovat konflikt a nevyvolávat spory. "Národní armáda bude nadále posilovat svou pohotovost a jednotky na všech úrovních budou provádět každodenní výcvik," dodal úřad. 

Související obsah

​Čínské manévry se konají v několika zónách, které obklopují Tchaj-wan. Na některých místech mají manévry být dokonce pouhých 20 kilometrů od pobřeží ostrova. Ve čtvrtek podle Tchaj-wanu odpálila Čína balistické rakety poblíž souostroví Ma-cu, které patří pod správu Tchaj-peje, ale leží nedaleko čínských břehů. Několik balistických raket Tung-feng mířilo do vod kolem severovýchodního a jihozápadního pobřeží Tchaj-wanu. 

Také japonská agentura Kjódó ve čtvrtek odpoledne informovala, že pět balistických raket odpálených čínskou armádou spadlo do výlučné ekonomické zóny Japonska jihozápadně od ostrova Hateruma v jižní prefektuře Okinawa.

Kromě toho Tchaj-wan čelí také hackerským útokům. Podle mluvčí vlády kyberútoky zatím nezpůsobily žádnou škodu, mířily na ministerstvo obrany, zahraničí a prezidentskou kancelář.

Nancy Pelosiová přednesla projev k Tchajwancům. Poslechněte si její slova v reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz