Domácí

Lidl kritizovali za cibuli ze Zélandu. Obchod teď přestal zemi původu na regál psát

Lidl kritizovali za cibuli ze Zélandu. Obchod teď přestal zemi původu na regál psát
Cibule z Nového Zélandu | Zdroj: Agrární komora ČR

Známý obchodní řetězec Lidl odstranil z regálů u některých druhů potravin informaci o zemi původu. Stalo se tak poté, co Agrární komora ČR začátkem minulého týdne upozornila na to, že pulty v obchodech se prohýbají pod jídlem dovezeným z ciziny, přestože se tyto potraviny často pěstují u nás. Nejkřiklavějším případem byla cibule až z Nového Zélandu.

"Nemůžeme pochopit, proč v období sklizně ovoce a zeleniny dováží obchodní řetězce cibuli z Nového Zélandu a Egypta, brambory z Francie, česnek ze Španělska, rajčata z Nizozemska, mrkev z Itálie nebo jablka z Chile, Jihoafrické republiky a Polska, když pěstitelé mají navíc k dispozici ještě loňskou úrodu," uvedla před pár dny Agrární komora ČR na svém facebooku.

O české zelenině, která se hromadí ve skladech, zatímco ji na pultech obchodů nahrazuje ta z dovozu, natočila reportáž i televize Nova. Mezi diváky vyvolala velký ohlas. Nejen oni nechápou, proč jsou české produkty upozaďovány. "V sezoně, kdy je ta zelenina čerstvá, je regionální, má všechna nej, tak je neprodejná, protože řetězce si dováží zeleninu ze zahraničí. My to nechápeme a je nám to upřímně líto. Od dubna do října tak jsme soběstační téměř úplně," sdělila v reportáži vedoucí kanceláře Zelinářské unie Čech a Moravy Alice Kouřilová.

Související obsah

​Reportáž a upozornění komory zřejmě vyvolaly ohlas i u samotných obchodních řetězců. Jeden z nich totiž stáhl informaci o zemi původu z regálů (přestože tam ještě donedávna byla uvedená) s tím, že ji lze najít na balení. "Supermarket zemi původu již neuvádí na regále, ale mazaně píše, že původ výrobku lze najít na balení. Aneb jak udělat ze zákazníků hlupáky! Ti, kdo nečtou etikety, tak mohou koupit cibuli, která k nám putovala 18 tisíc kilometrů. Supermarketům jde jen o maximální zisk. Mají plná ústa řečí o podpoře lokálních pěstitelů, přitom devastují životní prostředí zbytečnou dopravou přes půl světa. Asi je jim to jedno. Hlavně plať, zákazníku!" aktualizovala ve středu Agrární komora ČR svou facebookovou zeď.

Televize Nova pátrala, o jaký řetězec se vlastně jedná. "Podle informací od našich členů, kteří sledovali situaci v několika prodejnách řetězce Lidl, byl v případě cibule z Nového Zélandu na regálu odstraněn údaj o zemi původu," upřesnila redakci TN.cz mluvčí Agrární komory ČR Barbora Pánková.

Související obsah

​Mluvčí Lidlu Tomáš Myler se však brání, že společnost preferuje české dodavatele. "Společnost Lidl vybírá dodavatele zeleniny primárně dle kvality a dostupnosti. Mezi naše preferované dodavatele patří samozřejmě dodavatelé z Česka. Pokud kvalita zeleniny splňuje naše kvalitativní parametry, rádi od nich odebíráme zeleninu po celý rok. Podíl domácích dodavatelů záleží na tom, zdali je daný druh zeleniny v aktuální situaci dostupný," vysvětlil mluvčí webu TN.cz.

Na doplňující dotaz, zda se řetězec může vyjádřit také k tomu, proč tedy u výše zmíněné cibule stáhl z regálů údaj o zemi původu, však mluvčí Myler už nijak nereagoval.

Cibule z Nového Zélandu | Zdroj: Agrární komora ČR
TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz