Zajímavosti

Tudy kráčel obr, kterého zdolal král Artuš. Archeologové rozjeli výzkum

Tudy kráčel obr, kterého zdolal král Artuš. Archeologové rozjeli výzkum
Neolitická hrobka známá jako Artušův kámen Zdroj: The University of Manchester

Britským archeologům se podařilo získat povolení k vykopávkám v oblasti zvané Artušův kámen (Arthur's Stone). Místo má vazbu na slavnou legendu o králi Artušovi. Jedná se o vůbec první vykopávky v této slavné lokalitě.

Snaha o odhalení záhad kolem Artušova kamene, tedy neolitické hrobky na pomezí Anglie a Walesu, vedla archeology z Manchesterské univerzity k letošnímu zahájení vykopávek.

Podle legend, které se objevily asi ve 13. století, měl v těchto místech král Artuš zabít obra. V místě je i kámen s prohlubní, která měla vzniknout tím, že se o ni obr při pádu zapřel loktem. Ačkoliv se jedná o jednu z nejslavnějších neolitických památek ve Velké Británii, archeologové ji nikdy pořádně neprozkoumali.

"Artušův kámen je jedním z nejúžasnějších prehistorických monumentů naší země, který je usazený na dechberoucím místě, přesto o něm víme jen velmi málo. Náš výzkum si klade za cíl vrátit tento monument na jeho právoplatné místo v historii neolitické Británie," prohlásil vedoucí výzkumu Julian Thomas z Manchesterské univerzity.

Související obsah

​Podle portálu The Guardian se archeologové mohou pochlubit prvními nálezy. Odkryli sérii kamenů, které tvořily něco jako stezku z údolí na vrcholek, kde se hrobka nachází. Podařilo se jim také najít zřejmě prehistorické farmářské nástroje.

Na místě byl prvotní průzkum zahájený už loni. Původně se myslelo, že byla mohyla tvořená navršenými kameny, které se v Británii označují slovem "cairn". Výzkumníci ale loni odhalili, že se jednalo o násep s travnatým povrchem.

Vykopávky u Artušova kamene Zdroj: The University of Manchester
TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz