Domácí

Poslat prvňáčka do školy je čím dál dražší. Výbava žáčků přijde i na 7 tisíc

Přestože do začátku školního roku zbývá ještě několik týdnů, rodiče budoucích prvňáčků se už teď bojí, kolik je to bude stát. A jejich obavy jsou oprávněné. Stejně jako všechno ostatní výrazně zdražily i školní pomůcky.

Kufřík na výtvarnou výchovu, desky na sešity, penál, fixy, pastelky, paletu na barvy a štětce, kelímek na vodu, nůžky s kulatou špičkou, desky na písmenka, desky na číslice, pytel na oblečení na tělocvik. Už tvorba nákupního seznamu pro prvňáčka dá zabrat. A pak přijde rozpočet.

"Bohužel, náklady na prvňáčky v letošním roce oproti loňskému roku dramaticky narostou. V průměru na 7 200 až 7 300 korun," řekl ekonom Lukáš Kovanda. Každá základní škola pořizuje část dětského vybavení ze svého, proto se první ujistěte, co kupovat nemusíte.

Související obsah

​"Rodiče, kteří vedou poprvé dítě do školy, mnohdy netuší, co v té škole bude dítě potřebovat, takže my jim napíšeme seznam, co mají mít v penálu. Pak je seznámíme s tím, co škola koupí," vysvětlila ředitelka základní školy Dana Hudečková.

Rodiče prvňáčků zpravidla nemusí kupovat sešity, učebnice a mnohdy ani další věci, přesto první zastávka na nákupech bývá papírnictví.

Školní potřeby začínají vhodnou aktovkou. Taška s reflexními prvky stojí i 1 500. Školu si lze těžko představit bez penálu, který může přijít i na 500 korun. A kufřík na výtvarné potřeby zase stojí 350 korun. A to ho teprve začneme plnit.

Související obsah

​​Čtvrtky, barevné papíry, ubrus na lavici, voskovky, křídy, modelína, tempery, vodovky nebo štětce. S kufříkem minimálně tisíc korun. Tolik, co se výtvarné výchovovy týče, a následuje tělocvik.

Na čem se rozhodně nevyplatí šetřit, je kvalitní obuv. Pořádné přezůvky se prodávají klidně za 700, boty na tělocvik i za 1 500 korun. "Obědy ve školních jídelnách se kvůli citelnému zdražení potravin letos můžou v průměru přiblížit až k 1 000 korunám měsíčně," odhaduje Kovanda.

Výbava prvňáčka vyjde zhruba na 7 200 korun, jenže tím to nekončí. Rodina musí počítat i s dalšími výdaji, například na zájmové kroužky nebo na dopravu do školy a zpátky. Prvňáčci navíc obvykle dostávají svoje první mobilní telefony, aby mohli být ve spojení s rodiči, a také kapesné, aby se učili hospodařit s penězi. Je tedy dobré počítat s rezervou.

Tabulka cen za potřeby pro prvňáky Zdroj: TV Nova
jal, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz