Zahraničí

Pyrotechnici čistí okolí Kyjeva. Zůstává tam stále nevybuchlá munice

Okolí Kyjeva je stále plné min a nevybuchlé munice. Největší nebezpečí to představuje hlavně pro tamní děti, které si jako všechny děti v létě hrají venku. Experti i dobrovolníci za poslední měsíce zneškodnili desítky tisíc kusů výbušnin.

Hra v parku se může během vteřiny změnit v krvavou tragédii. I přes snahy úřadů a dobrovolníků okolí Kyjeva stále není zbavené munice a min. "Měli jsme krásný život, vychovávali jsme děti, všechno bylo perfektní. A teď se bojíme jenom jít na procházku," postěžovala si paní Mariana z Kyjeva.

Aby bylo prostředí parků a lesů pro děti opět bezpečné, rozhodla se skupina dobrovolníků připravit speciální kurz pro rodiče a jejich ratolesti a naučit je, aby se podezřelých předmětů nedotýkali.

Související obsah

​"Když hodina začala, tak se dětem všechny předměty moc líbily. Chtěly na ně sahat, i když šlo o pouhé makety. Tak jsem jim vysvětlila, že mohou být opravdu nebezpečné. A mám pocit, že pochopily, že se jedná o strašidelné věci," řekla lektorka Tatiana, která rodiče i děti školí.

Nejen pro děti jsou teď nebezpečné lesy, ale třeba i vodní plochy. Některé kusy munice zneškodňují obyvatelé sami, pokud vědí, jak na to. Jindy zasahují pyrotechnici. Na jednu z výprav se vydal i reportér německé stanice RTL.

"Experti našli opravdu širokou škálu předmětů: hlavice z raket, těžkou dělostřeleckou munici nebo munici do kulometů. Všechny věci mají ale jedno společné: jsou stále životu nebezpečné," řekl reportér RTL Jürgen Weichert.

Související obsah

Lidé jsou za jejich pomoc velmi vděční. Část území už hledači prohlásili za bezpečnou. "Budeme místní obyvatele informovat o tom, že deset hektarů lesa už je bezpečných. Můžou zase vyrazit do lesa na houby a na borůvky," oznámil vedoucí pyrotechnického týmu Mykola Vynnyčuk. Podle dostupných informací už Ukrajinci od začátku války zneškodnili více než 80 tisíc kusů nebezpečné munice.

jal, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz