Domácí

Hasičům se v Českém Švýcarsku daří. Rakušan avizoval, kdy dohasí

Noc z neděle na pondělí byla v národním parku České Švýcarsko klidná. Ráno drony zaznamenaly několik ohnisek u Pravčické brány a Bouřňáku. Ta hasiči začali likvidovat. Požár hodlají zlikvidovat do pátku. Hasiči momentálně dohašují už jen asi 150 hektarů z původní tisícovky. V pondělí místo navštívil i ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), který slíbil hasičům odměny v řádu desítek milionů korun.

"Dnes v noci byl klid," napsali v pondělí ráno hasiči z Ústeckého kraje na twitteru. "Ranní průzkum dronů zaznamenal několik jednotlivých ohnisek v oblasti Pravčické brány a Bouřňáku. Ta likvidujeme," dodali.

Hasičům se zároveň podařilo snížit plochu požáru na 154 hektarů. "Dnes v 8:00 jsme národnímu parku předali 434 hektarů lesa," sdělili hasiči v pondělí na svém webu.

Na místo se v pondělí vydal ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). "Jsem tady po týdnu a vývoj situace určitě pozitivní je," řekl na tiskové konferenci. "Podle odhadu hasičů by do pátku mělo dojít k likvidaci zbylých ohnisek a postupně by odjížděli do regionů, odkud přijeli," avizoval.

Související obsah

Celý zásah bude ale podle ministra vnitra probíhat i v příštích týdnech. "Je potřeba oblast hlídat. Toho se zhostí nejen profesionální, ale i dobrovolní hasiči," vysvětlil. 

"Předpokládáme, že do pátku bychom ukončili požár likvidací, pokud se nám to úplně nepodaří, tak v každém případě dojde k razantnímu snížení sil a prostředků, které jsou tady dislokovány, takovým způsobem, abychom mohli požár, pokud ještě bude nějaký, vrátit pod kontrolu ústeckých hasičů" uvedl na tiskové konferenci generální ředitel Hasičského záchranného sboru ČR Vladimír Vlček.

"Pozitivní zprávou je, že jedna část národního parku, jeden ze sektorů kousek od Janova už se dnes ráno v osm hodin oficiálně předal správě národního parku," prohlásil Rakušan v pondělí. "Je to oblast, která je označena za tu, kde žádná ohniska v tuto chvíli nejsou," doplnil.

"V tuto chvíli jsme určitým způsobem snížili počet hasičů, zejména dobrovolných jednotek z okolí," prozradil Vlček. Na místě ale i po pátku zůstanou podle něj hasiči a budou uhašené oblasti hlídat. "Bez vydatného deště nemůžeme říct, že v rámci kořenového systému nemohou vzniknout nová ohniska požáru," upozornil.

Související obsah

Podle Rakušana teď vládu čekají další diskuze. "Co se dřevem, které tady je v národním parku? Jak se k tomu postavíme? Jaké změny požárních zabezpečení národních parků v České republice udělat? Jakou techniku bychom v České republice i na úrovni Evropské unie měli mít k dispozici, aby se dala v případě lesních požárů rychle nasadit?" naznačil otázky, na které bude muset odpovědět. "Klimatická změna tady je a vidíme v Evropě, že lesní požáry jsou obvyklejší," dodal s tím, že se plánuje zasedání EU k lesním požárům.

Na území Českého Švýcarska v pondělí hasily čtyři vrtulníky. Dva jsou policejní, jeden je od české armády a čtvrtý patří slovenské armádě. 

Původ požáru se zatím vypátrat nepodařilo, vyšetřování si ale převzala krajská kriminálka. "Bude se tomu věnovat celý tým vyšetřovatelů. Budeme využívat služební psy na vyhledávání akcelerátorů," dodal policejní mluvčí Daniel Vítek. 

Podívejte se na reportáž:

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz