Domácí

Zeman vetoval snížení plateb za státní pojištěnce. Vysvětlil důvody

Prezident Miloš Zeman v pondělí vetoval zákon, který má snížit platby za státní pojištěnce. Myslí si, že úspory povedou ke snížení kvality a dostupnosti zdravotní péče. Veto může Poslanecká sněmovna zvrátit.

Pražský hrad na svém webu oznámil veto zákona v pondělí. Zveřejnil také dopis předsedkyni Poslanecké sněmovny Markétě Pekarové Adamové (TOP 09), ve kterém své rozhodnutí Zeman vysvětluje.

Podle zákona, který už prošel oběma komorami Parlamentu, se mají státní platby do zdravotnictví za důchodce, děti, studenty nebo nezaměstnané vrátit na loňskou úroveň. Od roku 2024 by se valorizovaly jako důchody. Ušetřit se tak má asi 14 miliard korun.

"Jde o opatření, které za současné nepříznivé ekonomické situace bude mít negativní dopad na kvalitu a dostupnost zdravotní péče," napsal Pekarové Zeman. "Na tuto skutečnost upozorňují i zástupci České lékařské komory, kteří nesouhlas se snižováním výdajů na zdravotnictví odůvodňují zejména vysokou mírou inflace, dále pak tím, že epidemie covid-19 ještě zdaleka neskončila, jakož i potřebou řešit důsledky odložené zdravotní péče s epidemií související. To vše si vyžádá vysoké náklady, s nimiž se poskytovatelé zdravotních služeb budou muset v současnosti, ale i v následujícím období vyrovnávat," dodal.

Související obsah

Podle Zemana mají se snížením plateb problémy také zástupci pojišťoven. Dalších asi 14 miliard korun údajně nepokryjí zůstatky na účtech a část nezaplacených nákladů se tak přesune do dalšího roku. "Vážné argumenty, a to i k rozšíření návrhu zákona nad rámec původního vládního návrhu zákona, vznesla ve svých vystoupeních v Poslanecké sněmovně i řada poslanců – lékařů, uvědomujících si složitost současné i budoucí situace ve zdravotnictví a poukazujících na to, že přijatá zákonná úprava ohrožuje zachování kvality a dostupnosti zdravotní péče a vůbec neřeší jejich nezbytné zlepšování," uvedl Zeman.

Ve Sněmovně proti zákonu bojovala opozice. Podle předsedkyně poslaneckého klubu ANO Aleny Schillerové jde o nerozumnou a nezodpovědnou novelu, předseda SPD Tomio Okamura zase prohlásil, že jde o nesystémový a škodlivý návrh.

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) však tvrdil, že současná výše plateb vycházela z pesimistických prognóz, které se nepotvrdily, a systém veřejného zdravotního pojištění je v přebytku šest miliard korun. Podobně argumentoval i v pondělí. "Prezident Zeman vetoval zákon a plně převzal lživou argumentaci opozice o ohrožení lékařské péče. A jaká jsou fakta o veřejném zdravotním pojištění? Za 1. pololetí zisk 6 miliard, zůstatky na účtech téměř 60 miliard. Řešení: Zemanovo veto přehlasujeme," napsal na twitteru. Novela se teď vrací do Poslanecké sněmovny.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz