Počasí

Obří anomálie nad oceánem. Způsobí extrémní teplotní výkyvy, varují experti

Obří anomálie nad oceánem. Způsobí extrémní teplotní výkyvy, varují experti
Ilustrační foto Zdroj: Getty Images

Nečekaně silná mořská vlna veder se zformovala nad Tichým oceánem a hrozí, že výrazně promluví do podoby počasí následujících měsíců. Podle odborníků se ani v Evropě nedají vyloučit extrémní teplotní výkyvy. Ty by se však prý neměly dostavit dřív než na podzim.

Meteorology znepokojuje obří mořská vlna veder nad Tichým oceánem mířící k západnímu pobřeží Spojených států. V posledních týdnech navíc neustále nabírá na síle, upozornil odborný portál Severe Weather. Jedná se o anomálii, která určitě ovlivní počasí v Americe, dopady ale může pocítit i Evropa.

"Vlna veder nad oceánem se podobá atmosférické vlně veder, kterou všichni známe jako velmi horké počasí. Oceánské teploty mohou rovněž vyskočit nad normální úroveň, způsobují to změny atmosférického tlaku a proudění větru," vysvětlili meteorologové. 

Experti varují před značnými teplotními výkyvy, které by se mohly dostavit na podzim. Zatím je ale nedokáží odhadnout ve stupních. Zaráží je především to, že mořská vlna veder postupuje na sever, zatímco v tropickém pásmu úřaduje známý jev La Niña. Ten naopak způsobuje chladnější počasí.

Související obsah

A blížící se kolaps La Niñy prý může přinést do Evropy už v závěru podzimu brutální mrazy. Záležet bude i na tom, jak velká část Evropy bude pod vlivem nízkotlakého systému. "Zatím vidíme, že se to pravděpodobně bude týkat severozápadní Evropy," popsali odborníci. Do začátku zimy se to však může několikrát změnit. 

Česko ale v příštích dnech i nadále čekají tropické teploty, rtutě teploměrů vystoupají až ke 34 stupňům Celsia. "Počasí u nás bude ovlivňovat okraj tlakové výše, jejíž střed se bude přesouvat z východního Atlantiku přes jižní Skandinávii do východní Evropy. Vzduch nad naším územím se bude postupně prohřívat," uvedl v předpovědi Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

Podle klimatologa si musíme na supertropická léta zvyknout:

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz