Počasí

Zima může být brutální, varují odborníci. La Niña směřuje ke kolapsu

Zima může být brutální, varují odborníci. La Niña směřuje ke kolapsu
Ilustrační foto | Zdroj: Profimedia

Dlouhá a krutá, s teplotami hluboko pod nulou. Taková by podle meteorologů mohla být letošní zima v Evropě. Předpokládají, že se o to zpětně zasadí blížící se rozpad atmosférického jevu La Niña. Velkou roli pravděpodobně sehraje i polární vír, který loni v prosinci hnal rtutě teploměrů k rekordním záporným hodnotám.

Do zimy zbývá ještě skoro pět měsíců. Meteorologové se ale už teď snaží odhadnout, jaké nás od prosince do března čeká počasí. Konkrétní teploty se s takhle dlouhým předstihem odhadnout nedají, odborníci z portálu Severe Weather ale naznačují, že budou často padat hluboko pod nulu.

Blíží se kolaps atmosférického jevu La Niña, který z Tichého oceánu vytlačí studený vzduch nad Severní Ameriku a Evropu. Efekt z rozpadu může přetrvávat další tři měsíce až půl roku. "Zvlášť pro Evropu pro to neexistuje žádný pevný vzorec," uvedli meteorologové s tím, že letos modely naznačují delší průběh a právě ten by mohl na starém kontinentu zapříčinit tuhou zimu.

Související obsah

Záležet bude i na tom, jak velká část Evropy bude pod vlivem nízkotlakého systému. "Zatím vidíme, že se to pravděpodobně bude týkat severozápadní Evropy," popsali. Do začátku zimy se to však může několikrát změnit. 

Do podoby zimního počasí pravděpodobně i tentokrát promluví polární vír, jenž z vyšších vrstev atmosféry žene mrazivý vzduch k zemskému povrchu. Intenzita tohoto procesu se i za jediný měsíc mnohokrát mění.

I v Česku jsme se začátkem roku setkali s teplotami okolo -10 stupňů Celsia způsobenými právě aktivitou polárního víru. Britové bojovali se sněhovými bouřemi, připomněl portál Express, a Finové zase zaznamenali nejstudenější prosincový týden za 84 let.

Evropě hrozí zima bez plynu

Podzim má být podle meteorologů naopak teplotně nadprůměrný, ve střední Evropě neočekávají ani příliš mnoho srážek. La Niña se má totiž kompletně rozpadnout až v říjnu a aktivita polárního víru začíná nejdřív během listopadu.

Související obsah

Příliš chladná zima by mohla kvůli evropské energetické krizi a válce na Ukrajině představovat obrovský problém. Unijní státy se připravují na možnost, že Rusko v odvetě za západní sankce zcela zastaví dodávky plynu, a tak bude nezbytné méně topit. V sobotu ruský exportér Gazprom od plynu odřízl Lotyšsko, v pořadí už šestou evropskou zemi.

Podívejte se na jednoduché vysvětlení, co to je a jak funguje polární vír:

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz