Zahraničí

Medveděv oznámil, za jakých podmínek Rusko ukončí válku na Ukrajině

Medveděv oznámil, za jakých podmínek Rusko ukončí válku na Ukrajině
Ruský prezident Vladimir Putin a Dmitrij Medveděv Zdroj: Profimedia

Vpád na Ukrajinu byl "tvrdou, ale pečlivě promyšlenou" reakcí na rusofobní politiku Západu. V pondělí to prohlásil místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv s tím, že cílem Moskvy je mír. "Speciální vojenská operace" ale podle něj skončí jedině za podmínek, které určí Moskva. Národní zájmy prý bude hájit "všemi prostředky".

Mírová jednání Ruska s Ukrajinou jsou podle Medveděva na mrtvém bodě. Konec války tak prý nastane výhradně po splnění podmínek, které zformuluje Moskva. Na jiné návrhy by nemělo ruské vedení brát zřetel, prohlásil exprezident a místopředseda bezpečnostní rady.

Na jeho slova upozornila agentura TASS. "Rusko vede na Ukrajině speciální vojenskou operaci a usiluje o mír za podmínek, které určíme my. Je to na nás, mělo by se o tom mluvit napřímo. Rozhodně to nebude za podmínek, které se nám snaží vnutit bývalí partneři z mezinárodního společenství, kteří žízní po vojenské porážce Ruska," řekl Medveděv.

Invazi považuje za "tvrdou, ale pečlivě promyšlenou" reakcí na rusofobní politiku západních zemí. "Máme své národní zájmy a ty budeme zajišťovat všemi dostupnými prostředky," doplnil blízký spojenec Vladimira Putina.

Související obsah

Do vývoje rusko-ukrajinského konfliktu by mohla promluvit třetí země. Jak informovala agentura Regnum, Severní Korea údajně nabídla Kremlu až 100 tisíc vojáků, kteří by mohli bojovat proti ukrajinské armádě. Zatím není jasné, jak Moskva reagovala.

Rusko tvrdí, že cílem operace je Ukrajinu demilitarizovat a denacifikovat. Kyjev a Západ pokládají invazi za akt nevyprovokované agrese. Členské státy Severoatlantické aliance (NATO) ukrajinským ozbrojeným silám dodávají vojenský materiál.

Putinův zdravotní stav se měl opět zhoršit (07/2022):

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz