Zahraničí

Boris, Šimon a Tomáš dostali mrtvici v mladém věku. Popsali varovné signály

Cévní mozková příhoda, lidově mrtvice, se nevyhýbá ani mladým lidem, jak dokazuje reportáž TV Markíza odvysílaná v rámci magazínu Reflex. Jen v řadách svých zaměstnanců našla slovenská televize s touto diagnózou tři muže v produktivním věku. Boris, Tomáš i Šimon se museli vypořádávat s řadou zdravotních následků. I tak se ale nyní shodují, že mrtvice měla na jejich životy také pozitivní vliv.

Boris Pršo – redaktor Reflexu, Tomáš Juríček – moderátor Telerána a Šimon Gabčo – bývalý redaktor Telerána. Všechny tyto tři muže mohou diváci znát z pořadů TV Markíza a všechny také spojuje stejná diagnóza: cévní mozková příhoda.

Podle neuroložky Kristíny Saienko Šugárové jsou pryč doby, kdy mrtvice postihovala zpravidla starší věkové kategorie. Čím dál častěji se mezi pacienty objevují i mladší ročníky. Na Slovensku je pak cévní mozková příhoda z hlediska neurologických onemocnění třetí nejčastější příčinou úmrtí.

Boris Pršo

Na vině bývá zejména nezdravý životní styl, což byl podle všeho spouštěcí mechanismus i u tří zaměstnanců Markízy. Když se o své diagnóze dozvěděl Boris Pršo, hned tušil, proč ho mrtvice postihla. "Velmi dobře to vím. Hodně práce a hodně stresu," vyjmenoval hlavní příčiny.

Mozková příhoda ho zasáhla po snídani, projevila se silnou nevolností. Nakonec vyústila v problémy s pamětí. Boris zapomínal na obsahy rozhovorů a během chůze si občas uvědomil, že neví, kam vlastně kráčí. Nyní už se cítí v pořádku a tvrdí, že je vcelku vděčný za to, co se mu stalo. Dobře si totiž uvědomuje, že následky mohly být mnohem horší. "Nedokážu si představit, kde bych byl, kdyby se to neudálo," popsal.

Související obsah

Tomáš Juríček​

K podobným závěrům došel i moderátor Tomáš Juríček, kterého mrtvice postihla ve 24 letech. Hlavní problém zpětně vidí ve vysokoškolském internátním životě, který se prý podepsal na jeho zdraví. Že je něco silně v nepořádku, zjistil v osudný den hned po probuzení. "Podivné pocity" nejprve pociťoval v prstu, pak se rychle rozšířily na celou levou polovinu jeho těla. Skončil v nemocnici. Kompletně ztratil kontrolu nad levou nohou a ani se zbytkem těla to nebylo o moc lepší.

"Na ten den vzpomínám na jedné straně ve zlém, ale na druhé v dobrém," řekl s tím, že celou událost vnímá jako "zdvižený varovný prst". Musel se opět začít učit běhat a stále se neodváží třeba postavit na kolečkové brusle kvůli horší pohyblivosti levé nohy, jinak je ale rád, že vyvázl živý.

Šimon Gabčo

Šimon Gabčo si dle svých slov ani jednou nepoložil otázku, proč cévní mozková příhoda postihla zrovna jeho. "Dostal jsem druhou šanci," prohlásil vděčný, že přežil. Jednoho dne se prý vzbudil na zemi a zjistil, že se nemůže zvednout. Okolo poledne si pak zavolal záchranku. Lékaři mu sdělili nečekanou diagnózu. "Byl to pro mě absolutní šok," přiznal. Musel si odepřít řadu věcí – nemůže řídit, pít kávu, vadí mu blikající světla na koncertech. "Člověku se jednoduše změní život," vysvětlil.

Díky nemoci se uvědomil, že je "potřeba se zastavit", což by podle neuroložky měli udělat i další lidé. Mrtvici lékařka považuje také za "zdvižený ukazovák, který by měl lidi přinutit trochu zvážit, co všechno práci dávají, co ona dává jim a určit si hranice".

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz