Domácí

Jihočeský kraj se chystá rozdávat peníze občanům. Ostatní hejtmané soptí

Jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) vyvolal rozruch mezi kolegy z ostatních krajů. Chystá se totiž uvolnit přes 250 milionů korun na podporu rodin a seniorů s nízkými příjmy. Polovinu příspěvku by měla vyplácet města a druhou polovinu kraj. Podle některých hejtmanů je tento krok ale nereálný a pomoc má být pouze plošná a řízená státem.

Až čtvrt milionu Jihočechů by mohlo dosáhnout na krajskou finanční injekci v době rekordní inflace, a to už od září tohoto roku. Čistý finanční příjem 13 tisíc korun na člena domácnosti je kritériem pro to, aby rodina získala příspěvek čtyři tisíce korun na jedno dítě školou povinné za pololetí.

Kuba nezapomněl ani na důchodce. Senior, který žije sám a pobírá do 16 tisíc měsíčně, může žádat o čtyři tisíce korun na půl roku. Seniorům, kteří bydlí sdíleně, a mají příjem nižší než 12 tisíc, přispěje kraj třemi tisíci.

"My jsme za ty rodiny připraveni zaplatit školní a mimoškolní aktivity. Obědy, školkovné, lyžařský výcvik," řekl hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba. Jenže jihočeským návrhem jsou zaskočeni jak hejtmané, tak někteří ministři.

Související obsah

"Já si nedovedu představit, že by v některých krajích měli lidé nárok na dávky a v jiných neměli," dodal hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD).

"Já si nemyslím, že je tohle úloha kraje, to je úloha pro stát a státní sociální systém," přidal se hejtman Libereckého kraje Martin Půta (SLK). "Nějaká koordinace a diskuze by byla rozumná. Dnes a zítra pana hejtmana Kubu uvidím, tak se ho osobně zeptám," prohlásil v pondělí ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

Kromě Jihočeského kraje bude peníze rozdávat i pražský magistrát. Přes 300 milionů korun si rozdělí Pražané, kteří jsou nejvíce ohroženi chudobou.

pv, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz