Zahraničí

Čína neustupuje. Vojenské cvičení okolo Tchaj-wanu bude pokračovat

Čína pokračuje ve vojenském cvičení v okolí Tchaj-wanu. Podle dostupných informací bude Peking v následujících dnech trénovat například protiponorkové a námořní útoky. Manévry by měly trvat další týden.

Napětí nad Tchajwanským průlivem by se dalo krájet. Nejrozsáhlejší čínská vojenská cvičení tam měla v neděli skončit. Místo toho Čína oznámila další fázi, která má trvat do příštího pondělí. Snaží se tak dát Spojeným státům najevo, že se Tchaj-wanu vzdát nehodlá.

"Tchaj-wan je součástí Číny. Přijmeme rázná opatření, abychom rozdrtili iluze tchajwanských úřadů, které sní o spojenectví s USA," vzkázal mluvčí čínského ministerstva zahraničí Wang Wen-pin. V posledních několika dnech čínská letadla a lodě několikrát překročily střední linii Tchajwanského průlivu, tedy neformální hranici dělící obě strany.

Podle tchajwanských úřadů ale zatím nepronikly do jejich vzdušného a námořního prostoru. K deeskalaci napětí už Čínu vyzvala řada zemí. "Austrálie není jedinou zemí, která se obává rizika konfliktu. Je v zájmu nás všech, aby se situace uklidnila," dodala australská ministryně zahraničí Penny Wongová.

Související obsah

Podle odborníků si čínská armáda pro manévry vybrala strategická místa. Chce tím prý ukázat, jak by mohla odříznout tchajwanské přístavy i bez invaze. Pokud by napětí přece jenom vyústilo ve vojenský konflikt, čínská armáda je na tom oproti té tchajwanské podstatně lépe.

Má dva milióny aktivních vojáků, kdežto Tchaj-wan jich má 170 tisíc. Čína má také mnohonásobně více bojových letounů i lodí. Tchaj-wan ale v tomto případě spoléhá zejména na pomoc Spojených států.

Situace se vyostřila minulý čtvrtek poté, co Tchaj-wan navštívila předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová. Čína už v minulosti varovala, že pokud ostrov bude usilovat o nezávislost, tvrdá odpověď na sebe nenechá dlouho čekat.

pv, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz