Zajímavosti

Umělec prodává svá díla za statisíce. Češi jsou nevkusní a zkostnatělí, tvrdí

Jeden z nejžádanějších českých pop-artových umělců Josef Rataj byl hostem úterního pořadu TALK! na TN Live. Promluvil o své tvorbě, proč by rád tvořil v USA a prozradil, za jaké částky své dílo prodává.

Umělec Josef Rataj pomohl vytvořit interiér bytu hrané reality show Praha – den & noc. Mimo jiné vytvořil Rataj repliku Lennonovy zdi přímo v pokoji jedné z hlavních postav Joea.

"Nejvíc pyšný jsem asi na tu sedačku, kterou jsme potahovali sami přímo v tom bytě," nastínil Rataj s tím, že by při koupi vyšla přibližně na 400 tisíc i s křesly.

Jeho díla jsou v soukromých sbírkách po celém světě. "Sice se nepovažuji moc za designéra. Ale jako Češi jsme takoví zkostnatělí a moc vkusní nejsme. Pop-art je obrovský kýč, takže Češi to často moc neví a ten kýč mají doma," naznačil Rataj.

Související obsah

​Podle něj v Česku lidé dávají příležitost spíš starším akademickým umělcům než těm novým. "Umělec, který je dobrý a začíná, tak si ho nikdo nevšimne. V Americe vám dají šanci, aniž byste museli 20 let dokazovat, že jste dobří," podotýká Rataj s tím, že přesto tvoří v Česku, protože v USA neměl zázemí. Plánuje tam ale expandovat.

Během pandemie podle něj začali lidé ukládat víc peněz do umění. Dílo Rataje je občas srovnáváno s díly umělce Pasty Onera. "Já to pořád nechápu, myslím, že máme zcela odlišná díla. Měli jsme vedle sebe ateliéry. Přemýšlel jsem o tom, že bychom spolupracovali, ale moc to s ním nejde, nepouští k sobě lidi," míní Rataj. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz