Zahraničí

Kempování skončilo neštěstím. Turistku ve stanu napadl lední medvěd

Kempování skončilo neštěstím. Turistku ve stanu napadl lední medvěd
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

Skupina turistů kempovala v centrální části norského souostroví Špicberky, které jsou domovem mimo jiné i ledních medvědů. Jeden z nich v pondělí zavítal právě i do kempu, kde ve stanu napadl zhruba 40letou ženu. Ta utrpěla lehčí zranění, se kterým ji vrtulník přepravil do nemocnice. Medvěd si naopak ze střetu odnesl těžké poranění, kvůli kterému ho nakonec museli usmrtit.

Ne každého láká trávit dovolenou v teple, stále více cestovalů tak míří mimo jiné na sever Evropy. Tam se vydala i skupina 25 turistů, jejichž cílem byly norské ostrovy Špicberky, které se pyšní krásnou arktickou přírodou. V pondělí jim ale pobyt narušila nepříjemná událost. Do jejich kempu se totiž zatoulal lední medvěd a jednu turistku napadl.

Podle norského internetového deníku VG na ni šelma zaútočila přímo ve stanu. Skončila se zraněnou rukou a byla přepravena vrtulníkem do nemocnice v Longyearbyenu, které je největším městem Špicberků. "Jedná se o ženu kolem 40 let, která je lehce zraněná," řekla deníku Svalbardposten mluvčí nemocnice Solveig Jacobsenová.

Podle dostupných informací napadená turistka pocházela z Francie. Zda byli Francouzi i její společníci, místní média neuvádí.

Zatímco žena měla při střetu ohromné štěstí, medvěd z incidentu nevyvázl tak lehce. Po útoku na něj totiž začali lidé střílet, čímž ho vystrašili a donutili k útěku. Později policie a zvířecí záchranáři zjistili, že je šelma vážně zraněná. Museli tak přistoupit k jejímu usmrcení.

Související obsah

​"Policie incident vyšetřuje, provedli jsme již několik výslechů," řekl policejní velitel Stein Olav Bredli. Tělo medvěda převezli do Longyearbyenu kvůli dalšímu zkoumání.

Na Špicberkách žije početná populace ledních medvědů, mimo města tak všichni musí dodržovat bezpečnostní opatření. Jedním z nich je i nošení pušky kvůli sebeobraně. Podle norských zákonů je ale medvěd lední chráněný, je tedy zakázáno jej cíleně obtěžovat. Jeho zabití navíc vždy provází trestní řízení. Tak je tomu i v tomto případě.

"Je to běžná rutina, když je zabit lední medvěd. Uvidíme, jestli byly dodrženy všechny postupy, abychom se v budoucnu vyhnuli usmrcování ledních medvědů," vysvětlil Kjetil Vereide z úřadu guvernéra Špicberků.

V minulosti se odehrálo už několik útoků medvědů ledních na lidi, z nichž některé skončily smrtí. Naposledy byl v roce 2020 zabit 38letý občan Nizozemska. Tehdy se rozpoutala debata o tom, zda by nemělo být na Špicberkách zakázáno stanovat. K tomuto opatření ale nakonec nedošlo.

Lední medvědi si v Grónsku našli nová útočiště, mají tak šanci na přežití:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz