Domácí

V Ostravě chtějí ulevit bezdomovcům. Dali jim šanci trochu si přilepšit

Lidé bez domova v Ostravě-Vítkovicích v úterý už potřetí uklízeli ulice výměnou za stravenky. Tamní radnice se inspirovala ve Znojmě a společně s místní charitou jim dala možnost zlepšit svou životní situaci.

Už potřetí vyrazila uklízet ulice ve Vítkovicích i paní Andrea. Na ulici se dostala po smrti partnera. "Nebyla jsem psaná ve smlouvě, takže mě majitel musel vystěhovat. Takže jsem skončila na ulici," popsala.

Charita Ostrava ve spolupráci s vedením vítkovické radnice vyhotovila projekt s názvem Stravenka, který právě lidem bez domova pomáhá. Například ve Znojmě stejný projekt funguje už od ledna.

"Projekt je financován z rozpočtu městského obvodu Vítkovice, na který jsme v letošním roce uvolnili 50 tisíc korun," vysvětlil starosta Vítkovic Richard Čermák (Ostravak).

Související obsah

​"Podporujeme je v pracovních návycích. Jeden den v týdnu za dvě hodiny dostanou odměnu v podobě stravenek, potřetí tu máme stabilní lidi a začínají být zkušení a přebírají práci a sami si ji organizují," uvedl vedoucí střediska Charity Ostrava Ivo Křižka.

Úklid není prospěšný pouze pro lidi bez domova, kteří dostanou za dvě hodiny práce stravenky v hodnotě dvou set korun, ale také pro společnost.

"Je to pro nás výhodné, máme čtyři stravenky, můžeme si nakoupit něco k jídlu. A zas ti lidé by si měli uvědomit, že to děláme i pro ně," řekla Andrea. "Pro nás to přináší pořádek v obvodu a pro lidi bez domova doufám nějakou šanci, motivaci," reagoval Čermák.

Projekt potrvá až do konce roku 2022. Podle výsledků se pak vedení místní radnice rozhodne, jestli bude s touto činností pokračovat i v dalších letech.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz