Domácí

Z rodiny jsou bezdomovci. Nízká pojistka jim nepokryje opravu domu

Až pětina lidí podle odhadů nemá svoji nemovitost dostatečně pojištěnou. Ceny jdou nahoru, a pokud lidé pojistku uzavřeli před nějakou dobou, dnes by jim zdaleka nepokryla škody. Materiál i práce zdražily o desítky procent. A potvrzuje to i případ rodiny z Kolínska, která tento týden po úderu blesku přišla o dům.

"Během chvilky tady byli sousedi, kteří byli ochotní vběhnout do toho hořícího baráku a vytáhnout pár věcí pro děti," popsala spolumajitelka domu Klára Vašková. "Když nám lízaly plameny čelo, tak jsme zdrhali," řekl další spolumajitel domu Robert Vašek.

Ve Vinařicích na Kolínsku udělala pondělní bouřka z rodiny bezdomovce. Majitel domu se při hašení zranil a skončil v nemocnici. Plameny vzaly střechu, statik pak rozhodl, že dolů musí i zdivo. Elektrika všude vyhořela, a to v prvním patře i přízemí. Kamarádi teď rodině pomáhají s úklidem.

A pak přišla další rána. Ukázalo se, že letitá pojistka nepokryje rekonstrukci, takže rodina počítá, že bude minimálně jeden a půl milionu korun v minusu. "Okamžitě sedněte, zkontrolujte si pojistky, papíry, doklady a berte nás jako odstrašující případ, jak nechce nikdo dopadnout," varuje Vašková.

Související obsah

​"Přes 40 procent lidí vůbec neví, na jakou částku mají nemovitost pojištěnou. Přes dvacet procent lidí si tu smlouvu nechce navýšit," uvedl mluvčí pojišťovny Milan Káňa. Více než desetina všech pojistek na dům je podle odhadů starších deseti let. Takovou měli i Vaškovi.

Rodina teď potřebuje každou korunu a známí už pro ni založili sbírku. Vaškovi teď bydlí dočasně v nemovitosti, kterou majitel nabízí k prodeji, a doufají, že za pár dní tak nebudou muset hledat další útočiště.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz