Ekonomika

Inflace stoupá už 13. měsíc v řadě. Zdražování podle ekonomů brzy neskončí

Zdražování v Česku nekončí. Meziroční míra inflace stoupla na 17,5 procenta. To je o 0,3 procentního bodu více než v červnu. Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny o 1,3 procenta. Jde o nejmírnější nárůst od února. Růst spotřebitelských cen pokračuje už 13. měsíc. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Růst inflace v Česku stále nekončí a podle ekonomů se jen tak nezastaví. Spotřebitelské ceny vzrostly oproti minulému měsíci o 1,3 procenta. Největší podíl na růstu inflace má zdražování v oblastech kultury a rekreace, nejvíce zdražily dovolené.

Lidé si v obchodech připlatí nejvíce za rostlinné oleje, tuky, sýry nebo mléko. Naopak podle ČSÚ ušetří na zelenině, hlavně na bramborách. Dále zlevnily lihoviny a pivo. Růst cen se oproti červnu zmírnil také u pohonných hmot a motorových olejů.

Související obsah

Dalším faktorem, který podporuje růst inflace je bydlení. Vzrostly ceny nájemného, vodného, tepla a teplé vody. Občané si připlatí i za elektřinu. Podle prognózy České národní banky překoná inflace na přelomu léta a podzimu tohoto roku hranici 20 procent. V první polovině roku 2024 by se ale měla drasticky snížit. 

Současný stav inflace rozebral také ekonom Vít Hradil:

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz