Zahraničí

Putinova tajná zbraň: Rusové vymysleli, jak rychle rozvrátit Evropu

Putinova tajná zbraň: Rusové vymysleli, jak rychle rozvrátit Evropu
Ruský prezident Vladimir Putin Zdroj: Profimedia

Počet uprchlíků, kteří se snaží přes Středozemní moře dostat do Itálie, v posledních týdnech dramaticky stoupá. Západoevropská média spekulují, že za tím může stát Rusko. Snaha o vytvoření nové migrační krize má být tajnou zbraní Vladimira Putina na rozvrácení jednoty Evropské unie a oslabení protiruských postojů členských zemí.

Itálie čelí náporu imigrantů, kteří do země míří z občanskou válkou zmítané Libye. Od začátku roku k jejím břehům dorazilo bezmála 39 tisíc uprchlíků, většina se vylodila na sicilském ostrově Lampedusa. A sílí podezření, že za tím stojí Rusko, píše portál oe24.at.

Koncem září jdou totiž Italové k parlamentním volbám. Na post premiérky průzkumy favorizují Giorgiu Meloniovou, šéfku krajně pravicové strany Bratři Itálie. Ta je stejně jako Matteo Salvini, lídr rovněž protiimigrační Ligy severu, považovaná za sympatizantku Putinova režimu.

"Předpoklad, že Kreml využívá migranty k destabilizaci Evropské unie, je více než oprávněné," řekl bývalý italský ministr vnitra Marco Minniti televizi NTV.

Související obsah

Nejvíc migrantů do Itálie vyráží z východní části libyjského pobřeží, z oblasti Kyrenaika. Ovládají ji rebelové vedení Khalifem Haftarem, kterého podporuje Moskva dodávkami zbraní i penězi. Na jeho území také leží čtyři hlavní základny Vagnerovy skupiny, soukromé armády financované Ruskem. Její členové měli v počáteční fázi války operovat i na Ukrajině.

Jednotný postup EU vůči Rusku kvůli invazi na Ukrajinu by podle politologů nemusela narušit jen Meloniová v čele Itálie, ale i samotný nárůst počtu utečenců.

Migrační krize v roce 2015 mezi unijními státy vyvolala rozsáhlé spory. Předmětem sváru se staly zejména přerozdělovací kvóty. Česko, Polsko nebo Maďarsko se na nich odmítly podílet a západ i jih sedmadvacítky to nesl s velkou nelibostí. Nejvíc uprchlíků, přibližně milion, tehdy přijalo Německo.

Zdravotní stav Vladimira Putina se údajně opět zhoršuje (07/2022):

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz