Zajímavosti

Symbol povodní. Gastonův příběh chytá za srdce i po dvaceti letech

Symbolem povodní před dvaceti lety se stal lachtan Gaston, který se z pražské zoologické zahrady dostal po Vltavě a Labi až do Německa, kde vyčerpáním uhynul. Příběh pokusu o jeho záchranu s napětím sledovali lidé po celém světě. Do záchranných akcí se tehdy zapojil i reportér TV Nova Ivan Berka.

"Když jsem před 20 lety nastupoval v Děčíně do člunu, netušil jsem, že půjde o zážitek, který se mi vryje do paměti na celý život," vzpomíná na pokus o záchranu lachtana Gastona reportér. Zkoušely se vlečné sítě, Gastona zachránci lákali ke břehu, ale marně.

Lachtan schytával ránu za ranou. Od plujících trámů, nábytku a všeho, co povodeň vzala. Tehdejší premiér Stanislav Gross k Labi poslal armádní vrtulník. Z něj se do člunu slanila Gastonova ošetřovatelka Zuzana Slováčková.

"Posadili nás do helikoptéry i s kýbly ryb, abychom ho mohli nakrmit v průběhu plavby. Tam jsme se snažili vymyslet způsob, jakým ho dostaneme," popsala ošetřovatelka akci. Sázelo se na to, že ploutvonožec bude reagovat na Zuzanin hlas nebo píšťalku.

Související obsah

​"My jsme si ho volali k lodi, šel normálně na ruku. Jedl od nás ryby. Nešlo ani o to ho dostat na loď, protože je to 300kilový zvíře," vysvětlila Zuzana. Gaston to chvílemi vzdával. Ležel bez hnutí na vodě, silný proud ho unášel dál do Německa. "V jednu chvíli se nám na německém území ztratil, došel nám benzín. Tak to byl moment, že holt ho musíme nechat svýmu osudu," doplnila Zuzana.

Gastona po pěti dnech chytili zoologové až 300 kilometrů za hranicemi. Naděje na jeho záchranu ale rychle zhasla. "Při převozu do zoo umřel. I po dvaceti letech je to smutný. Byl to člen zoo rodiny," povzdechla si Gastonova ošetřovatelka.

V pražské zoo má Gaston bronzovou sochu. Připomíná příběh, který tehdy sledoval celý svět.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz