Domácí

Povodně v roce 2002: V Děčíně musela URNA použít trhaviny. Hrozila katastrofa

Před 20 lety vtrhla staletá voda do Děčína na severu Česka. Povodňová vlna utrhla pět obřích tankerů a hrozilo, že poškodí tamní strategické mosty. Bývalý premiér Stanislav Gross na místo vyslal Útvar rychlého nasazení (URNA). Ten dostal úkol, který předtím nikdo nezkoušel – pomocí silné trhaviny poslat lodě ke dnu.

Tankerům v Krásném Březně praskala lana, kotvy nebyly schopné plavidla udržet v doku. "Pět lodí nám tenkrát odplavalo. Postupně byly URNA rozstříleny," popsal majitel rejdařství Lukáš Hradský.

Tankery měly dvojité dno a exploze nebyly účinné. Voda je hnala do 50tisícového města. Hrozilo, že vytvoří hráz a strhnou železniční i Tyršův most a voda zaplaví celé město.

Související obsah

"To už by byl mazec, protože Děčín by byl rozdělený. Nikdo by se nikam nedostal," vysvětlil bývalý komisař kriminální policie v Děčíně Jaroslav Kratochvíl. Krizový štáb stál před nejtěžším rozhodnutím celých povodní. URNA, ministr vnitra i rejdaři museli v řádu minut rozhodnout, jak gigantické lodě s řepkou zastavit.  

"Nikdo z nich neměl zkušenost s tím, jak má co kde navrtat, co kde má založit, aby se ten trup, který je dvojitý, roztrhl tak, aby se potopila loď," uvedl Kratochvíl. "Situace byla natolik vážná, vyhrocená a neznámá, že někdo musel rozhodnout," sdělil Hradský.

Související obsah

Policie varovala před výbuchy obyvatele sirénami i za pomocí hlídek. "Policie tady lítala, ale lidé neposlouchali a stáli dál. Tu vanu odstřelili přímo před naším barákem a střepina dolítla až ke kolejím nahoru," prohlásil obyvatel Děčína-Boletic Milan Vitvar. Odhadem asi pětikilogramový kus tankeru exploze odmrštila směrem k rodinnému domu Vitvarových. 

Jedna z explozí měla i tragické následky. Střepina z tankeru zasáhla do prsou jednoho z přihlížejících. Muž se sesunul k zemi a na místě zemřel.

Na Labi se dál bojovalo o záchranu města. "Zachytilo se to prakticky samo, protože loď má ještě pořád kotvy, které jsou na dně," řekl člen krizového štábu. Jedna z lodí zůstala na silnici, další na poli, jednu se podařilo vrtulníkem uvázat k mostu, další klesla do koryta Labe, jedna doplula až do Hřenska. Všechny se později musely rozřezat a odvézt. Labe mělo tehdy 12,25 metru hloubky, oproti dnešnímu metru a čtvrt.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz