Ekonomika

Letištím chybí zaměstnanci. Situace se nezlepší do konce sezony, varují experti

Letecký provoz stále trápí nedostatek personálu. Podle dat Statistického úřadu Evropské unie pracovalo na letištích ve státech sedmadvacítky na začátku letošního roku asi 121 tisíc lidí. To je vůbec nejméně za posledních 14 let.

Podle Eurostatu měla letiště v Evropské unii v prvním čtvrtletí letošního roku nejméně zaměstnanců od roku 2008. "Bohužel se v současné době nedá předpokládat, že by se pracovníci letišť rychle vrátili do zaměstnání. Bylo jich propuštěno několik desítek tisíc v rámci covidu. Jejich návrat si vezme nějaký čas," řekl expert na leteckou dopravu Petr Kováč.

Podle údajů Statistického úřadu Evropské unie dlouhodobě klesá počet mladších lidí, kteří na letištích po celé sedmadvacítce pracují. Ve věkové kategorii od 15 do 39 let je jich zaměstnáno dokonce nejméně za posledních čtrnáct let. Naopak roste počet letištních pracovníků, kterým je od 40 do 64 let, ale jen velmi mírně.

Dlouhodobě hlásí problémy letiště ze všech koutů Evropské unie. Desítky letů se zrušilo v Bruselu, Amsterdamu nebo Paříži. Někteří europoslanci volají po řešení ze strany Evropské komise.

Související obsah

"Komise má pouze omezené pravomoci, aby řešila příčiny tohoto problému. Je především na samotném leteckém průmyslu, aby nabízel atraktivní pracovní podmínky a zajistil funkční dialog," uvedla Evropská komise.

Letiště se snaží přilákat nové zaměstnance hlavně masivními náborovými kampaněmi. Největším problémem je prý to, že lidé propuštění během pandemie už pracují v jiných odvětvích.

"Právě i přes spuštění náboru už na začátku roku nám stále chybí desítky zaměstnanců, nejvíce na bezpečnostní kontrole. Zajištění provozu a výpadky u neobsazených pozic řešíme přesčasy našich zaměstnanců a formou brigád," prozradila mluvčí Letiště Praha Klára Divíšková. Podle expertů je jen malá šance, že se situace do konce letošní sezony zlepší. Zaškolení nového zaměstnance totiž trvá několik měsíců.

pv, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz