Zahraničí

Po zátahu armády na bosse rozpoutaly mexické drogové kartely peklo

Zátah mexické armády na vysoce postavené členy drogových kartelů ve státě Jalisco na západě země rozpoutal peklo. Gangsteři vypálili desítky obchodů a zapalovali auta i autobusy ve snaze blokovat ulice a vyvolat chaos

Vojáci zaútočili v noci na středu na místo, kde se setkali vysocí představitelé dvou kartelů. Zatkli pět lidí, jeden z mafiánů přišel při přestřelce o život. Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador uvedl, že vojáci se ve státě Jalisco střetli se zločinci, včetně "bossů", na "setkání dvou gangů", informovala AP.

Gangsteři v odvetě rozpoutali peklo nejen v Jaliscu, ale i v sousedním státě Guanajuato. Zapalovali obchody, stavěli auta a autobusy a poté, co z nich vyhnali lidi, zapálili je uprostřed silnic a dálnic, aby je zablokovali.

Kartely podle AP často vytvářejí takový chaos ve snaze zabránit úřadům v převozu dopadených šéfů kartelů nebo na protest proti zatýkání. Dalším důvodem je snaha zabránit zajetí dalších gangsterů a příjezdu armádních a policejních posil, uvádí AFP.

Související obsah

​Nepokoje trvaly celou středu. Konzulát USA v Guadalajaře, hlavním městě státu Jalisco, vydal svým zaměstnancům doporučení, aby se ukryli. "Místní úřady a média hlásí četné blokády silnic, hořící vozidla a přestřelky mezi mexickými bezpečnostními silami a blíže nespecifikovanými kriminálními živly v různých částech metropolitní oblasti Guadalajary," uvedl podle AP konzulát.

Jalisco, jeden z nejdivočejších států Mexika, ovládá obávaný kartel Jalisco Nová generace. Jeho vůdce Nemesio Oseguera zvaný El Mencho patří k nejhledanějším zločinům v Mexiku i USA. Nic zatím nenasvědčuje tomu, že by padl do rukou spravedlnosti.

Podle úřadů nebyl při nepokojích nikdo zraněn.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz