Zahraničí

Nový virus má v Evropě první oběť. Epidemiologové promluvili o dalším šíření

Nový virus má v Evropě první oběť. Epidemiologové promluvili o dalším šíření
Ilustrační fotografie Zdroj: TV Nova

Španělsko hlásí první oběť Krymsko-konžské hemoragické horečky (CCHF). Podlehl jí 51letý muž, nemoc mu diagnostikovali zpětně. Jedná se o druhého infikovaného v zemi v letošním roce. K obezřetnosti před nebezpečnou chorobou, která pro 30 procent pacientů končívá smrtí, burcují epidemiologové od konce července.

Španělské úřady potvrdily druhý případ CCHF, muž nemoci podlehl 19. července. Lékaři ale příčinu zjistili až o den později, uvedl portál Europa Press.

Pocházel z provincie León na severu země, stejně jako první pacient, u kterého symptomy propukly 12. července. Jedná se o 49letého muže, jenž zůstává v péči doktorů, jeho stav je však stabilizovaný. 

Podle expertů momentálně žádné evropské zemi epidemie CCHF nehrozí. Doporučují ale intenzivně dbát na hygienu, a to i v souvislosti v pokračujícím šířením covidu-19. "Rizika dalšího šíření v regionu, stejně jako v dalších oblastech, kde virus cirkuluje mezi klíšťaty a jinými zvířaty, jsou na střední úrovni a týkají se zejména lidí, kteří se často pohybují venku," konstatuje zpráva španělského Koordinačního centra výstrah a mimořádných událostí v oblasti zdraví.

Související obsah

Virus totiž na lidi přenášejí klíšťata. Mezi nejčastější příznaky patří horečka, bolest svalů, závratě, ztuhlý krk, bolest zad, průjmy, bolest hlavy, pálení očí a světloplachost. U nakažených se ale může vyskytnout i neopodstatněné zrychlení srdečního tepu, vyrážky a krvácení z nosu či dásní.

Letos na jaře se CCHF nakazila i žena ve Velké Británii, připomněl list The Independent. Chorobě, která se ve větším měřítku vyskytuje především v Africe a na Středním východě, průměrně podlehne 30 procent pacientů.

V Česku pokračuje očkování čtvrtými dávkami proti covidu-19:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz