Zahraničí

Smrtící virus, který děsí odborníky: Nové případy hlásí další země

Smrtící virus, který děsí odborníky: Nové případy hlásí další země
Ilustrační foto Zdroj: TV Nova

Krymsko-konžská hemoragická horečka (CCHF), která se před dvěma týdny potvrdila ve Španělsku, se šíří i v těsné blízkosti evropských hranic. Desítky nemocných od začátku roku hlásí Gruzie a choroba, před kterou varují přední epidemiologové, začíná představovat problém také v Iráku.

Panika není namístě, ale opatrnost rozhodně ano. Tak zatím přistupují světoví experti k novým ohniskům Krymsko-konžské hemoragické horečky, která až ve 30 procentech případů končí smrtí. S větším počtem nemocných se potýká Gruzie a Irák.

Gruzínské úřady od začátku roku evidují 42 případů, z toho dva pacienti zemřeli, informoval portál MesVaccins. Většina nakažených žije v regionech Samtskhe-Javakheti a Kartlie Inner. Země leží na rozhraní jihovýchodní Evropy a jihozápadní Asie, na severu sousedí s Ruskem a na jihu s Tureckem. V květnu onemocněli tři lidé, na další data se čeká.

O poznání méně příznivou statistiku má Irák, který má letos 273 případů CCHF. Chorobě podlehlo 49 lidí, uvedlo podle agentury Shafaq irácké ministerstvo zahraničí.

Související obsah

Nemoc, která se poprvé objevila v roce 1944 na Krymu, v posledních týdnech znepokojuje epidemiology zejména kvůli výskytu ve Španělsku a Velké Británii. Infikovaný je muž z města Leon, Britka s onemocněním bojovala v březnu v londýnské nemocnici Royal Free.

Nejdůležitější je hygiena

"Všichni by měli být ostražití a pacienty s podezřením na nákazu je nutné okamžitě hospitalizovat a izolovat," podotkl virolog Muhammad Najeeb Durrani ze Světové sítě včasného varování a reakce (GOARN) pro portál The News. Klíčové je podle něj důsledné dodržování hygienických návyků.

Hlavními příznaky CCHF jsou horečka, bolest svalů, závratě, ztuhlý krk, bolest zad, průjmy, bolest hlavy, pálení očí a světloplachost. Nemoc se méně často projevuje i rychlým srdečním tepem, zvětšenými uzlinami, vyrážkami a krvácením z nosu či dásní. V roce 1969 způsobila epidemii v Kongu, po které dostala své současné pojmenování.

Související obsah

Odborníci jsou však přesvědčení, že potenciální vznik ohniska nákazy CCHF je teď kdekoliv v Evropě vyloučený.

Kvůli covidu jsou respirátory v Česku znovu ve hře (07/2022):

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz