Zahraničí

Řeky pobouřila situace na ikonické pláži. Po turistech tam zůstává kupa odpadků

Řeky pobouřila situace na ikonické pláži. Po turistech tam zůstává kupa odpadků
Odpadky na pláži Navagio na Zakynthosu Zdroj: Se svolením Michaela Bakase

Slavnou pláž Navagio na řeckém ostrově Zakynthos každoročně navštíví velké množství turistů. Přístupná je výlučně z moře, návštěvníci se tak na ni mohou dostat pouze lodí. I přes svou polohu se ale nejedná o příliš klidnou lokalitu, místní lidé navíc upozorňují na další nešvar. Po davech turistů totiž v zátoce zůstává velké množství odpadků. Úřady navíc od úklidu pláže dávají ruce pryč.

Ikonická řecká pláž Navagio, nacházející se na ostrově Zakynthos, čelí problému, s nímž se potýkají snad všechna turisticky frekventovaná místa. Návštěvníci si tam přivezou občerstvení a další věci, odpadky po nich ale v zátoce zůstávají. Upozornil na to například řecký ekolog Michael Bakas, který na sociálních sítích sdílel fotografii z pláže, kde kromě davu turistů leží i hromada odpadků.

"Řecké léto 2022. Nechápu, jak si můžete zaplatit pár hodin na jedné z nejkrásnějších pláží na světě a nechat tam odpadky," napsal k fotografii.

Svým příspěvkem, jak sdělil redakci TN.cz, chtěl upozornil na toto palčivé téma. "Jde mi o to, abych ukázal problémy, které způsobuje masový turismus, a o to, že každý z nás se musí zajímat o životní prostředí a produkovat méně odpadků podle pravidla: omez, opakovaně používej a recykluj," vysvětlil.

O nepříjemném následku popularity této pláže informovala v uplynulých dnech i místní média. Ta upozorňují například i na to, že do vraku lodi, který se v zátoce nachází, turisté ryjí svá jména a další nápisy. Hromadu odpadků deník Kathimerini označuje za třešničku na dortu.

Spor úřadů o úklid pláže

Alarmující je podle něj především spor mezi místním úřadem a řeckým ministerstvem cestovního ruchu o to, kdo má mít zodpovědnost za svoz odpadu z tohoto atraktivního místa. Místostarosta Zakynthosu, Nikitas Spinos, deníku řekl, že stav zachycený na fotografii je jen nešťastnou náhodou. "Je to velmi ošklivý pohled, ale bylo to selhání, špatná náhoda. Není to stav, který na pláži převládá většinu času," zdůraznil.

Související obsah

​Dodal ale, že úřad za provoz pláže nezodpovídá. "Odpovědnost má ministerstvo cestovního ruchu. Jeho výbor má za úkol chránit životní prostředí v této lokalitě. Nespadají odpadky u vraku lodi pod ochranu životního prostředí?" dotázal se místostarosta. V roce 2021 si ministerstvo skutečně vzalo pláž pod svá křídla a zřídilo kvůli tomu speciální výbor – především proto, aby zajistilo bezpečnost návštěvníků kvůli její špatné přístupnosti.

Před tímto rokem se o pláž starali zaměstnanci úřadu, tvrdí Spinos. Ministerstvo je toho názoru, že úklid pláže by měl mít nadále na starosti místní úřad. Podle něj je za svoz odpadu v každé části Řecka zodpovědný obecní úřad.

Cestovní kanceláři Porto Vromi Marines, která organizuje vyhlídkové platby v Řecku, mimo jiné i na pláž Navagio, došla trpělivost a do úklidu se před několika dny pustila sama. "Pláž čistíme už léta. Obec se o to nestarala ani před zřízením výboru na ministerstvu. Výbor, který přijel na ostrov, se tím také nezabývá. Sbíráme odpadky a přepravujeme je našimi loděmi do přístavu. Někdy se na tom podílí i ekologické organizace," vyjádřil se Dionysis Yatras, ředitel cestovní kanceláře.

Jeden z jejích zaměstnanců na instagramu zveřejnil fotografii z úklidu z tohoto týdne. Z ní je patrné, že na relativně malé pláži nasbírali hned několik velkých pytlů odpadků.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Gousetiss? (@_gousetiss_)

Češi se vrátili z Chorvatska znechucení. Dovolenou jim zničilo moře plné výkalů (06/2022):

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz