Zahraničí

U Trumpa hledali dokumenty o jaderných zbraních. Prý je nevrátil

Rozhodnutí požádat o povolení k domovní prohlídce sídla exprezidenta Donalda Trumpa podepsal sám ministr spravedlnosti Merrick Garland. Oznámil to na čtvrteční tiskové konferenci. Podle deníku The Washington Post hledali u Trumpa doma agenti Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) dokumenty týkající se jaderných zbraní. Ty přitom musí prezidenti předávat Národnímu archivu.

Na konci svého prezidentského mandátu měl Donald Trump odevzdat všechny tajné vládní dokumenty. V pondělí agenti FBI ale z jeho sídla v Mar-a-Lagu odvezli asi deset krabic plných textů.

"Prohlídka měla určit, zda odcizil prezidentské záznamy, které měly být předány Národnímu archivu, což by byl federální zločin," vysvětlil Mike Balsamo z agentury AP. Součástí záznamů byly podle deníku The Washington Post i dokumenty týkající se jaderných zbraní.

O povolení k prohlídce ministerstvo spravedlnosti žádalo prý po důkladné rozvaze. Podle médií ale jednalo na základě informací někoho z blízkého okolí bývalého prezidenta.

"Osobně jsem schválil rozhodnutí požádat o vydání příkazu k prohlídce," řekl Garland. Média překvapila zpráva, že ministerstvo ve čtvrtek oficiálně požádalo soud, aby povolení k prohlídce odtajnil. "Ministerstvo podalo návrh na zveřejnění příkazu k prohlídce s ohledem na značný veřejný zájem o tuto kauzu," sdělil americký ministr spravedlnosti.

Související obsah

Dokumenty tohoto druhu se obvykle nezveřejňují, vedení ministerstva ale prý v tomto případě cítí, že mlčením vzniká kvůli razii prostor pro ostré útoky ze strany bývalého prezidenta a jeho spojenců. Bidenova vláda požádala o vydání příkazu k prohlídce v době, kdy Trump chystá návrat do vysoké politiky.

"Ministr v posledních dnech čelil sílícímu tlaku ze strany republikánů i demokratů," poznamenal Balsamo. Jestli soud žádosti ministerstva vyhoví, není jasné. Pokud se vina prokáže, hrozí Trumpovi zákaz znovu kandidovat na prezidenta.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz