Domácí

Ve Francii vyšetřují Babiše kvůli jeho vilám na Riviéře

Předsedu hnutí ANO Andreje Babiše začali ve Francii vyšetřovat. Francouzská Národní finanční prokuratura zahájila řízení, jelikož ho podezřívá z praní špinavých peněz a daňových úniků v souvislosti s podmínkami nabytí vil v Mougins na Riviéře. Upozornil na to francouzský deník Le Monde.

Kauza Pandora Papers má pro bývalého premiéra pokračování. Potíže můžou pokračovat před francouzskými soudy, uvedl Le Monde. Národní finanční prokuratura totiž zahájila předběžné vyšetřování praní špinavých peněz a daňových úniků. 

Řízení zahájil už v únoru tamní Ústřední úřad pro boj s korupcí a finanční a daňovou kriminalitou. Týká se jeho vil v Mougins na Riviéře. Nemovitosti měl totiž podle zjištění z Pandora Papes získat pomocí offshorových společností.

Související obsah

V roce 2019 si Babiš pořídil dva domy. Jedním z nich byla luxusní dvoupatrová vila Château Bigaud. Nemovitosti ale zakoupil složitými transakcemi. Koupila je totiž monacká společnost, kterou vlastní offshorová firma ve Spojených státech. Podle listiny, kterou má Le Monde k dispozici, byla cena transakce 14 milionů eur (asi 340 milionů korun). Částku měl zaplatit v hotovosti.

Ve vile Château Bigaud trávil předseda hnutí ANO čas už před lety. Dokládá to fotografie z roku 2015, kdy ještě byl ministrem financí. Na facebook tehdy napsal: "25.7 obhajuju rozpočet v Lánech, tak trénuju." Připojil k tomu snímek, na kterém v bazéně vily leží ve člunu.

Podle dokumentů Pandora Papers si Babiš přes své offshory poslal skoro 400 milionů korun, za které si posléze nemovitosti ve Francii koupil. Vyplývá to z investigativní práce, do které se zapojilo několik médií, jedním z nich byl i český portál Investigace

Související obsah

"Já jsem se o tom dozvěděl z českých médií, já tomu nerozumím. Je to transakce z roku 2009, takže 13 let, Čapí hnízdo je 15 let," reagoval na údajné vyšetřování Babiš pro TV Nova. "Transakce proběhla podle zákonů, organizovali to právníci, realitní kancelář a já jsem poslal peníze z České republiky, takže nevím, co chtějí vyšetřovat," dodal.

Babiš neví, o tom, že by se od zveřejnění Pandora Papers něco dalšího ohledně podezření z praní špinavých peněz něco stalo. "Ty kauzy se vždycky objevují před volbami, takže je to taková tradice už," prohlásil.

Bývalý premiér má problémy i v Česku. Obžalovaný je v kauze Čapí hnízdo, kterou soud začne řešit 12. září. Za údajný dotační podvod mu hrozí deset let vězení. Státní zástupce Jaroslav Šaroch pro něj ale navrhuje pouze podmínku a peněžitý trest.

 Takhle na kauzu reagoval samotný Andrej Babiš:

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz