Zajímavosti

Unikátní obrázky lidského těla. Takhle jste ho ještě neviděli

Unikátní obrázky lidského těla. Takhle jste ho ještě neviděli
Snímky pořízené na novém CT v IKEMu Zdroj: IKEM

Unikátní záběry lidského těla zveřejnil v pátek Institut klinické péče a experimentální medicíny. Jedná se o obrázky nemocných orgánů pořízené novým fotonovým CT. To je prvním komerčně prodaným kusem v České republice.

Institut klinické péče a experimentální medicíny přišel s unikátním pohledem na lidské tělo. Pomocí nového fotonového CT jsou totiž lékaři schopni pořídit snímek orgánů uvnitř člověka. Kromě těch nemocných, dokáže přístroj ukázat i zdravé.

Na fotografiích, které IKEM zveřejnil v pátek, uvidíte plicní embolii, tepy břicha a pánve nebo zásobení přední stěny srdce. Tento přístroj používá institut již od dubna a jde o první komerčně prodaný kus v České republice.

Související obsah

"Pořízením nového CT přístroje IKEM přináší pacientům jednu z nejmodernějších technologií v oblasti zobrazovacích metod. Kromě klinického využití má i svůj vědecký přínos. Institutu umožňuje podílet se na mezinárodním vývoji zobrazovacích systémů. Tomografie za více než 80 milionů korun je také vůbec nejdražším přístrojem, který IKEM zakoupil. Dosud stálo nejvíc pořízení magnetické rezonance za 67 milionů v roce 2007," uvedl podle tiskové zprávy IKEMu jeho ředitel Michal Stiborek.

Přístroj je velkým pomocníkem například při přesnější diagnostice u pacientů po operacích srdce, u dárců orgánů a u lidí, kterým byly orgány transplantovány. Pomůže i u lidí se srdečními implantáty. Jen Institut klinické a experimentální péče naskenuje za rok pomocí CT přes osm tisíc pacientů.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz